Prostat Biyopsisi Detayları

 • Prostat Biyopsisi Detayları

  Prostat biyopsisi prostattan doku almaya verilen isimdir. Her biyopside olduğu gibi detaylı test ve analiz için alınan doku örneği laboratuvarda incelenir. Böylelikle hastada prostat kanseri başlangıcı olup olmadığı test edilebilir. Genellikle biyopsi öncesinde birkaç test gerçekleştirilir. Biyopsi, bu testlerden sonra başvurulan yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak ve süreç hakkında detayları öğrenmek için Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı ile iletişim kurabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  Prostat hastalıkları doktorun uygun göreceği tetkiklerle analiz edilebilmektedir. Multiparametrik Prostat MR gibi yöntemlerle yapılabilecek analiz sonucunda doktorun gerekli görmesi durumunda biyopsi istenebilmektedir.

  Prostat Biyopsisi Nedir?

  İleri yaşlarda erkeklerde prostat büyümesi yaygın durumlardan biridir. Sık sık idrara çıkma gibi sorunlar ortaya çıkarır. Bu durum ise kişinin yaşam kalitesini etkiler ve sosyal yaşamını bozar. Bu hastalıkların analizi için eskiden kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini yavaş yavaş MR inceleme tetkikleri almıştır. Sonomed bünyesinde prostat hastalıklarının incelenmesinde Multiparametrik Prostat MR tekniği kullanılabilmektedir.

  Formu Doldurun Hemen Füzyon Prostat Biyopsi Uzmanımız Sizi Arayarak Bilgilendirsin

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Bazı durumlarda prostat büyümesi kanserin belirtisi olabilir. Erken teşhis edilen kanserlerde tedavi başarı oranları yüksektir. Bu durum prostat kanseri için geçerlidir. Fakat diğer kanser türlerinin aksine prostat kanseri ancak son aşamalarda tespit edilir. Bu durumu engellemek için düzenli olarak prostat muayenesi yaptırmak gereklidir. Nodüllere prostat biyopsisi uygulanır ve iyi huylu ya da kötü huylu nodüller belirlenir.

  Prostat Biyopsisi Aşamaları

  Prostat biyopsisi yapılırken özel bir iğne kullanılır. Kullanılan iğneye özel bir alıcı yol gösterir. Böylelikle iğne makatta ilerletilir ve prostata ulaşır. İğne, örnek alabilecek bir uca sahiptir. Prostatın iki tarafından da örnekler alınır. Aynı zamanda ultrasonografi sayesinde prostat görsel olarak muayene edilebilir.

  Örnek sırasında lokal anestezi uygulanır. Biyopsi öncesinde aç veya tok olmak fark yaratmaz. Sadece düzenli olarak aspirin veya kan sulandırıcı kullanan kişilerin bu ilaçları doktora bildirmeleri gerekir. Ayrıca enfeksiyon riskini önlemek adına, biyopsi öncesinde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını araştırılır. Eğer varsa, öncelikle bu enfeksiyon tedavi edilir. İdrar yolu enfeksiyonu varken prostat biyopsisi alınırsa prostat enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Bu nedenle önce idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilir. İşlemden sonra hasta birkaç saat dinlenir ve daha sonra günlük hayatına dönebilir.

  Prostat Biyopsisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu Almak için Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ile İletişime Geçebilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara