4D Ultrasonografi


 • Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de seçkin merkez ve kurumlarda uygulanılan, bir ileri teknoloji ürünü olan 4d ultrasonografi cihazı ile siz gebelerimizin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde işlemleriniz yapılabilmektedir.

  Ultrasonografi radyolojik tanı yöntemleri arasında kolay ve hızlı uygulanabilir olması, radyasyon içermemesi ve düşük maliyeti nedeni ile özellikle batın, pelvis organlarının incelenmesinde, meme değerlendirilmesinde, gebelik takibinde ilk tercih edilen sistemdir.

  Özellikle gebelerde 16-26 haftalar arasında 4 boyutlu inceleme ile anne karnında fetusun değerlendirilebilmesi mümkün olup fotoğraf-CD ile kayıt altına alınabilmektedir. Yüksek rezolüsyonlu ultrasonografi cihazlarının geliştirilmesi ile batın organlarının yanı sıra tiroid, testis, meme, tükrük bezleri gibi organların patolojilerin aydınlatılmasında öncelikle kullanılan inceleme yöntemidir.

  randevu_al

  simdi_ara

  4 boyutlu Ultrason (4D-US) Nedir?

  Utrason; kulağın duyamayacağı yüksek frekanstaki (ultra-sound) ses dalgalarının üretilerek bir prob (transducer) yardımıyla dokuya yollanması ve sonrasında değişik yoğunluklarda dokulardan yansıyan ses dalgalarından bir bilgisayar yardımıyla oluşturulan görüntülerin bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi olayıdır.Teknolojik ürünler arasında yeni bir üretim olan 4 boyutlu (4D) ultrasonlardaki görüntü kalitesi, standart 2 boyutlu (2D) ultrasonlardan çok daha iyi olup -adeta MR cihazındaki gibi- dokulardaki detaylar ayrıştırılabilmektedir.
  Ultrason (US) teknolojisindeki gelişmeler, daha önce iki boyutlu olarak izlenen yapıların üç boyutlu olarak incelenmesini sağlamıştır.

  Belirli bir hacmi tarama sonucu elde edilen bilgiler bilgisayar programları aracılığı ile üç boyutlu görüntülere dönüştürülebilmektedir. Ancak bu görüntülerin oluşumu ve ekranda izlenmesi uzun zaman almaktaydı. Son teknolojik gelişmeler sonucu üç boyutlu görüntülerin yerini dört boyutlu (4D) US görüntüleme yöntemi almıştır.

  Zaman faktörü kullanılarak bebeğin anne karnındaki hareketleri eş zamanlı (realtime) olarak görüntülenir. İncelemeye aynı cihazda öncelikle normal US incelemesi ile başlanır. Bebeğin vücut içi organlar (beyin, mide, böbrekler, kalp ve mesane vb) incelenir.

  Değişik ölçümler yapılarak son adet tarihine göre bebeğin beklenen haftası ile gelişimi kıyaslanır. Daha sonra 4D US ile bebeğin dış anatomik yapısı değerlendirilir.

  Bebeğin yüz yapısı, el ve ayakları, omurga kanalı, sırt ve karın duvarı ayrıntılı olarak gözlenebilir.

  randevu_al

  simdi_ara