MR Çekimi Nedir?

 • MR Çekimi Sonomed

  MR ya da Emar, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) sistemi, radyo dalgaları ve mıknatıslarla çalışan bilgisayar sistemlerinden de yararlanıldığı bir görüntüleme cihazıdır. Hastalıkların teşhisinde ya da tedavi sürecini kontrol ve takip etmede kullanılan MR, radyasyon içermediği için doktorlar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. MR çekimi doktorların hastalarında şüphelendiği bir durumu tespit etmek için istedikleri bir uygulamadır. Bu tespit amaçlı bir çekim işlemi olduğundan hastalar tarafından ihmal edilmemelidir. MR çekimi ülkemizde yoğun bir kullanıma sahip olduğundan çoğu kurumdan randevu almakta güçlükler yaşanabilmektedir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde ise randevu almakta veya tarih çekim tarihinin programlanmasında herhangi bir aksama yaşanmamaktadır. Randevu alındıktan hemen sonra çekime girmek mümkündür. Bazı riskli durumların varlığının tespit edilmesi gibi durumlarda tedavinin hemen başlatılabilmesi amacıyla tıbbi görüntüleme işlemleri daha hızlı gerçekleştirilmelidir. Merkezimizde bulunan MR cihazı parkuru ve hızlı sonuç almayı sağlayan hizmet yapımızla bu konuda büyük bir hassasiyetle hareket etmekteyiz.

  simdi_ara

  MR Çekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

  MR çekimi, vücudumuzdaki organ ve doku analizinde ayrıntılı görüntü veren önemli bir teknolojidir. Makine tünel şeklinde biraz büyükçe bir tasarıma sahiptir. Manyetik bir alan olduğundan çekim esnasında hastanın tüm metal aksesuar ve kıyafetlerden arınması istenir. MR çekiminin süresi yapılacak işleme veya taranacak bölgeye göre 15 ila 45 dakika arasında değişim gösterebilir. Çekim sürecinde hastaların vücuduna makina tarafından manyetik dalgalar gönderilir. MR çekimi sonucunda görüntüler kesitler halinde bilgisayara aktarılır ve radyoloji uzmanı doktorun incelemesine bırakılır. Çekim işlemi hastanın yattığı yerden ve hastanın sabit durmasıyla gerçekleştirilen bir süreçtir. Hastaların ilgili doktorları tarafından yapılan MR taleplerini geciktirmemesi veya ihmal etmemesi istenir. İlgili doktorlar tarafından yapılan MR incelemelerine ek olarak hastalar tüm vücutlarında genel bir MR taraması için “Tüm Vücut MR” incelemesi de yaptırabilmektedir. Bu incelemede tüm vücutta genel bir tarama yapılmaktadır. Tüm Vücut MR hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  simdi_ara

  MR Çekiminde Teknolojinin Önemi

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde her şeyden önce teknolojiyi takip eden cihazlar ve uygulamalar benimsenmiştir. Uluslararası sağlık standartlarına uyum sağlayan merkezimiz, hasta haklarını ve hasta hassasiyetini sonuna kadar gözetir. Tıbbi görüntüleme merkezlerinde sadece teknoloji yeterli değildir. Bunun yanında alanında kendini kanıtlamış ve yoğun tecrübe edinmiş radyoloji doktorlarıyla birlikte çalışmak çok büyük önem taşımaktadır. Sonomed bu konuda yıllarca tecribe sahibi olmuş bir doktor kadrosuyla hastalarına hizmet vermektedir. Doktor kadromuz ve ekibimiz hakkında buradan bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Tarama ve görüntüleme sistemleri hizmetlerimizi verirken hastalara yardımcı olan ekibimiz, her şeyin titizlikle ilerlemesine yardımcı oluyor. MR ya da farklı görüntüleme hizmetlerinden yararlanmak, randevu oluşturmak ya da bilgi almak için merkezimizi arayabilirsiniz.

  randevu_al