Venöz Doppler Nedir?


 • Venöz genel olarak toplardamarları ifade etmektedir. Bu nedenle venüz doppler toplardamarların görüntülenmesini içerir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Toplardamar (venöz) rahatsızlıklarını tespit etmek ve tedaviye başlamak için yapılan ilk muayenelerde venöz doppler ultrasonografi kullanılıyor. Kadınlarda yüzde 75, erkeklerde ise yüzde 45 oranında görülen bu rahatsızlık, venöz doppler USG ile teşhis edilebiliyor.

  Damar hastalıklarında sıklıkla karşımıza çıkan doppler ultrasonografi, tanı koymayı kolaylaştırıyor. Venöz ultrasonografi, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak bacak bölgesindeki yapıların monitör aracılığıyla incelenmesine imkân tanıyor. Venöz rahatsızlıklarında ultrasonografi radyoloji uzmanları ve damar hastalıkları uzmanı tarafından yapılabiliyor.

  simdi_ara

  Venöz ultrason incelemesinde iyonize ışınlar ya da radyasyon bulunmadığından hastalar herhangi bir ışına, radyasyona maruz kalmaz, işlem süresince zarar görmez. Öyle ki hamileler de venöz ultrasonografiden rahatlıkla yararlanabiliyor.

  Venöz Doppler Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

  Venöz doppler ultrasonografide muayene edilecek bölgeye önce jel sürülür. Jelin sürülme amacı ultrason başlığının bölge üzerinde dolaşmasını kolaylaştırmaktır. Ultrason işlemini gerçekleştiren uzman, muayene esnasında hastadan muayenenin gerekliliği olarak ıkınmasını isteyebilir. Başlık bölge üzerinde gezindikçe, ses dalgaları topladığı bilgileri bilgisayara aktarır ve görüntüler incelenir. Hastalar ayakta ya da yatar pozisyondayken ultrason işlemi gerçekleştirilir. İşlemin ardından tespit edilen bulgular, ölçümler rapor halinde sunulur. Hastalar USG sonrası normal hayatlarına dönebilir. Venöz ultrason yaygın olarak tercih edilen bir teşhis yöntemidir.

  randevu_al