Üriner Ultrason Nedir?


 • Üriner ultrason, üriner sistem hastalıklarını incelemeye ve tespit etmeye yarayan görüntüleme yöntemidir. Bu görüntülemede idrar yolları, her iki böbrek ve idrar kesesi incelenebiliyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Üriner ultrasonda böbrekte ya da idrar kesesinde kitle, taş, kum, genişleme olup olmadığına bakılır, idrar yolu enfeksiyonları tespit edilir. Üriner sistemdeki organlarda yaşanılan rahatsızlıklar teşhis ve tedavi edilmediği sürece ciddi rahatsızlıklara ulaşabiliyor. Özellikle böbrek rahatsızlıkları böbrek yetmezliği ile sonuçlanabiliyor. Üriner muayene hastalıkların teşhisi için yapılacak ilk adımlardan biridir. Uzman doktor, teşhisi kolaylaştırmak ve kapsamlı bir muayene gerçekleştirebilmek için üriner görüntüleme talep ediyor. Üriner sistemde kitle, tümör, kum ya da enfeksiyon olup olmadığını saptayan ultrason, net değerlendirme yapılmasını sağlıyor. Hastanın görüntüleme esnasında idrara sıkışık olmasının istenmesi ise yine net görüntü elde edebilmek içindir.

  simdi_ara

  Üriner ultrason bir uzman tarafından yapılır. Ultrasonografi sayesinde hastaların idrar yollarında enfeksiyon var mı kontrol edilir, böbrek dokusunun kalınlığına ve yoğunluğun bakılır, mesane incelenir. Görüntüleme neticesinde çıkan rapora göre uzman doktor nasıl bir tedavi uygulayacağını belirler.

  Üriner usg, yüksek ses dalgalarıyla çalışır. Herhangi bir şekilde radyasyon barındırmıyor, bilinen bir yan etkisi bulunmuyor. Öyle ki çocuklarda dahi rahatlıkla kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Çocuklarda yaşanılan üriner rahatsızlıklar büyüme geriliği, kansızlık, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara evirilebiliyor.

  Çocuklarda Üriner Ultrason Kullanımı

  Ailede böbrek taşı, idrar kesesi taşı gibi taş öyküsü olan çocuklarda taş olma ihtimali yüksek olduğundan üriner ultrason çekilmesi öneriliyor. Diğer yandan ise ebeveynler çocuklarının idrarında azalma, kokusunda farklılık ya da karın bölgesinde farklı bir şişkinlik, kitle olduğunu fark ediyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Tüm bu belirtiler üriner rahatsızlıklarını işaret ediyor. 2 yaşından küçük çocuklarda görülen üriner enfeksiyonu; iştahsızlık, kilo kaybı, kusma, yetersiz beslenme, huzursuzluk, uykusuzluk gibi problemlere yol açabiliyor. Daha büyük çocuklarda ise çok sık idrar çıkma, kasık sancısı, ateş, idrar yaparken yanma hissi olması temel belirtilerdendir. Üriner ultrason zararlı bir cihaz olmadığından çocuklara rahatlıkla uygulanabiliyor. Ultrason güvenli ve hızlı bir teşhis koyma yöntemi kabul ediliyor.

  randevu_al