Ultrasonografi Nedir?


 • Tıp dünyasındaki önemli gelişmelerden biri hiç şüphesiz ultrasonografidir. Ultrasonografi nedir sorusuna özet bir cevap olarak; “yüksek ses frekanslı ses dalgalarının kullanılmasıyla vücudun çeşitli bölgelerinde yapılan görüntüleme yöntemidir” denilebilir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Vücudun iç bölümünü gözler önüne seren ultrason, doktorların hastalıklara tanı koymasına ve tedaviyi şekillendirmesine yardımcı oluyor. birçok hastalık ultrason yöntemi ile teşhis ediliyor.

  Ultrasonografi Nedir ve Ne İşe Yarar?

  İç kanama, dokularda zedelenme, kist, tümör, taş, kum, miyom ve daha bir çok iç hastalıkta doktorun net görüşler bildirmesini ultrason yardımcı olur. Ultrasonografinin en büyük avantajı, gebelik halinde anne ve bebeğin zarar görmemesidir. Ultrasonografi sayesinde hastalıklar henüz gözle görülür bir belirti göstermeden çok erken safhalarda teşhis edilebiliyor.

  simdi_ara

  Hangi Durumlarda Ultrasonografi İstenir?

  Ultrasonografi nedir sorusuna ek olarak hangi durumlarda bu incelemenin istendiği de merak edilen bir konudur. Ultrason uzman doktorun ilk muayenesine bağlı istenir. Doktorun şüphelendiği hallerde ya da daha detaylı muayene etmek istemesi halinde ultrason yapılmasını talep edebilir. Ultrasonun kullanıldığı haller genellikle şöyle;

  Gebelik: Gebeliğin tespiti, fetüsün kalp atışı, bebeğin gelişimi, cinsiyeti, bebekteki anomalilerin tespiti, bebeğin ağırlığı ve ölçüsü gibi pek çok durum gebelik ultrasonografisi ile inceleniyor, tespit ediliyor. Gebeliğin belli dönemlerinde ultrason kontrolü yapılarak gebelik takibi yapılıyor.

  Damar tıkanıklığı: Damar tıkanıklıkları yaşam kalitesini düşüren ve sağlığı tehdit eden rahatsızlıklardır. Doktorlar vücuttaki tıkanıklıkları tespit etmek için tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanıyor. Özellikle de bacaktaki varis ve damar tıkanıklığı için bacak ultrasonu yapılıyor.

  Kemik ve Eklem sorunları: Kemik ve eklemlerde yaşanılan kırık, çıkık, incinme, iltihaplanma ve benzeri tüm rahatsızlıklar ultrasonografi yöntemiyle hızlı bir şekilde tespit ediliyor.

  Pelvik muayene: Pelvik muayenede rahim, idrar kesesi, yumurtalık ve rektum incelemesi yapılıyor. Pelvik bölümündeki sağlık problemlerini tespit etmek için doppler USG kullanılıyor.

  Kitle & Tümör tespiti: Pelvik ya da üriner sistemde herhangi bir kitle, tümör, kanser hücresi olup olmadığını ultrasonografi yöntemlerle tespit etmek mümkün. Göğüs kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türü bu yöntemlerle incelenebiliyor. 

  Ultrasonografi Zararlı mı?

  Ultrasonla ilgili geçmişten günümüze birçok araştırma ve inceleme yapılmıştır. Yüksek frekanslı ses dalgalarıyla uygulanan bu görüntüleme yönteminde radyasyon kullanılmadığından doktorlar ve hastalar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.

  randevu_al