Ultrason Nedir?

 • ultrason-nedir

  Ultrason nedir sorusu pek çok kişinin aklına takılan sorulardan biri arasında yer almaktadır. Ultrason, diğer tüm görüntüleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında isminden de anlaşılacağı üzere ses frekans dalgalarını kullanan (ultrasound) bir görüntüleme yöntemidir. Ultrason x ışını temelli çalışan görüntüleme yöntemlerinden farklı olduğundan teşhis sırasında sıklıkla başvurulmaktadır. Ultrason çekimi, yüksek frekanslı ses dalgalarıyla yapılır. Bu dalgalar, iç organlarda yer alan sıvılardan yansıyarak doktorların istedikleri görüntüleri elde etmesine yardımcı olur. Peki ultrason nedir sorusuna genel bir cevap verdikten  sonra ultrasonun kıullanma alanları ve hangi hastalıkların incelendiği ile ilgili detayları öğrenebiliriz.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Ultrason Nedir ve Kime Yapılır?

  Ultrason nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu işlemin kimlere yapıldığına göz atmak faydalı olacaktır. Hamile kadınlarda fetüs gelişimini izlemek, ultrasonun kullanıldığı en yaygın yöntemlerden biridir. Herhangi bir radyasyon içermediği için bu uygulama bebeğe zarar verecek bir öğeye sahip değildir.

  Aynı zamanda ultrason diğer iç organların görüntülenmesi için de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yumuşak dokuyla ilgili hastalıkların teşhisinde ultrasondan faydalanılır. İç organlarda meydana gelen ağrı, şişme veya enfeksiyonun nedenleri ultrason sayesinde teşhis edilebilir. Doğru tedavi sürecinin izlenmesi için ultrason oldukça önemli tıbbi uygulamalar arasında yer almaktadır. Kadın hastalıklarının tespiti ve takibi için de çoğu zaman yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Ultrason Nasıl Çekilir?

  Ultrason nedir ve kime yapılır sorularından sonra ultrasonun nasıl çekildiğine bakmak da faydalı olacaktır. Hastalar ultrason çekimi sırasında nelerle karşılaşacaklarını bilirlerse, çekim süreci onlar için daha kolay geçecektir. Ultrason çekimleri hastanelerde, özel polikliniklerde ve özel görüntüleme merkezlerinde yapılabilmektedir. Çekim doktor tarafından gerçekleştirilir. İç organların görüntüsünü daha net bir şekilde elde etmek adına çekim yapılacak bölgeye şeffaf bir sıvı sürülür. Bu sıvı genellikle serinlik hissi yaratır ve görüntülerin daha net elde edilmesini sağlar.

  Çekim sırasında doktor, belirli bölgeleri daha net görebilmek adına hafif baskı uygulayabilir. Bu durum çoğu zaman normal olarak karşılanmaktadır ve ultrason görüntüsünün net olması için önemlidir. Çekim sürecinde hastanın mümkün olduğunca az hareket ederek uzanması gerekmektedir.

  Ultrason Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

  Ultrason çekimi öncesinde dikkat edilmesi gereken konular çekimin yapılacağı bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sonomed Görüntüleme Merkezi randevu işlemi sonrasında ultrason randevusuna gelirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini eposta veya telefonla paylaşmaktadır. Ultrason tetkiklerinden önce doktorun vereceği bilgiye göre açlık gerekebilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara