Ultrason Nasıl Yapılır?

 • ultrason

  Ultrason en genel tanımıyla vücuttaki takip ve kontrol gerektiren durumların görüntüsünü elde etmeye yardımcı olan bir tarama yöntemidir. Ultrason yapılırken yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılır. Vücuda gönderilen ses dalgaları ile özellikle yumuşak dokuların doktorlar tarafından incelenmesi sağlanabilmektedir.

  Ultrason Kimlere Yapılır?

  Genellikle ilk akla gelen hamileliktir. Hamilelik döneminde bebeğin gelişimi bu tetkikle takip edilebilir. Fakat ultrasonun uygulamaları hamilelikle sınırlı değildir. Doktorlar genellikle iç organlarda meydana gelebilecek herhangi bir ağrı veya şişme durumunda da ultrasonun çekilmesini isteyebilirler. Bunun haricinde check up uygulamalarında kontrol amaçlı olarak ultrason tetkikleri bulunmaktadır. Sonomed Tıbbi Görüntüleme ve Laboratuvarı tarafından uzman radyoloji kadrosuyla ultrason tetkikleri gerçekleştirilmektedir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Doktorlar mesane, safra kesesi, böbrek, karaciğer, yumurtalık, pankreas, dalak, tiroid, testis ve kan damalarına bakmak için ultrasondan faydalanabilirler. Yumuşak dokular üzerinde başarılı sonuçlar veren bu yöntem, pek çok hastalığın teşhisi ve takibinde sıklıkla kullanılmaktadır.

  Nasıl Hazırlanılır?

  Hastaların ultrasondan önce izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımları izleyerek çekime gelen hastalar, süreci sorunsuz ve kısa sürede tamamlarlar. Radyoloji doktoru tarafından çekim yapılacak bölgeye göre farklı bilgiler verilebilmektedir. Kimi durumlarda hastalardan tetkike aç karnına gelmeleri istenebilmektedir. Diğer bölgelerin çekimlerinde ise doktorun önerilerini dikkate almak faydalı olacaktır. Bu konuda Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi randevu işlemlerinin tamamlanmasının ardından tetkik öncesi yapılması gerekenlerle ilgili detaylı bilgileri sağlamaktadır.

  Eğer safra kesesi, karaciğer, pankreas ve dalak gibi organların ultrasonu çekilecekse, bir gün öncesinden yağ içeren besinlerin kesilmesi önerilebilir. Düzenli ilaç kullanan kişilerin ilaçlarına normal şekilde devam etmesi gerekir. Alerji ve kullanılan ilaçlarla ilgili olarak radyoloji doktoruna bilgi verilmelidir.

  Ultrason Nasıl Yapılır?

  X ışını (radyasyon) kullanılmadığı için fetüsün gelişimini takip etmek için çoğunlukla tercih edilir. Çekim sırasında çekim yapılacak bölgeye şeffaf ve yarı akışkan bir sıvı sürülür. Bu sıvının sürülme amacı görüntünün daha net bir şekilde elde edilmesini sağlamaktır. Daha sonra çekim gerçekleştirilir ve sonuçlar doktor tarafından raporlanır.

  randevu_al

  simdi_ara