Tüm Vücut Emar (MR)


 • Tüm Vücut Emar (MR) Tetkiki Nedir?

  Tüm Vücut Emar (MR), kanser riski ve endişesi taşıyan sağlıklı kişilerin başvurabileceği, radyasyonsuz ve yan etkisi olmayan yaklaşık 50-60 dakika süren ve Merkezimizde 2005 yılından beri uygulanan bir tarama yöntemidir. MR cihazının içerisinde bulunan hareketli masa özelliği ile tüm vücut beyinden başlayarak ayak kısmına kadar vücudu tarıyor. Klasik MR çekimlerinde vücudun yalnızda bir bölümü taranırken, tüm vücut MR incelemesinde tüm vücut tek seansta taranmakta ve görüntülenmektedir.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  3 Tesla MR ve Kısa Süreli Emar Çekim Teknolojisi Ne Sağlıyor?

  Bu teknoloji manyetik rezonans görüntülemede daha net görüntüleri kısa sürede almayı sağlamaktadır. Bu nedenle modern tıbbın ihtiyaçlarını karşımalada bu teknoloji tercih edilmektedir. Özellikle tıbbın bazı branşlarında ve tetkiklerinde bu teknolojiyle yapılacak emar çekimleri tercih edilmektedir. Detaylı tetkiklerde riskli noktaların görüntülenebilmesi için bu teknojiye başvurulmaktadır. İlgili incelemeler yapılırken tedavi sürecini üstlenen doktorlar özellikle 3 tesla teknolojiyle elde edilmiş emar görüntülerini talep edebilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara

  Tüm Vücut MR Ne AmaçlaYapılır?

  Sağlıklı insanlarda tarama amaçlı yapılır ve genellikle tümör taramasında kullanılır. PET-CT ye göre radyasyonsuz olduğu için tercih edilir. PET-CT incelemesinde hasta, hem radyoaktif maddeden hem de BT’den yüksek oranda radyasyon alır. Ayrıca PET-CT, prostat kanseri, beyin tümörleri, bazı tür kalınbağırsak tümörleri ve akciğer kanseri görüntülemede yanlış tanı koyabilir. Tümör görülmeyebilir veya görülse de iyi huylu zannedilebilir. Beyin görüntülemede en üstün yöntem olduğundan beyinle ilgili tüm patolojiler (MS, beyin felci gibi) tüm vücut MR sırasında görüntülenir. Multiple myelom, safra yollarıyla ilgili taş ve iltihapla ilgili bulgular ortaya çıkar. Lenf zinciri de detaylı görüntülendiğinden, lenf nodu büyümesi, lenfoma gibi hastalıkların tespiti de mümkündür. İşlem sırasında kontrast madde verildiğinden aortta gelişebilen ve hayati risk taşıyan genişlemeler da fark edilir. Kanser hastalarında kanserli dokunun yayılıp yayılmadığını tespit edilebilir. Kanserli dokunun kemik, karaciğer, akciğer, lenf bezleri ve beyine sıçrayıp sıçramadığına bakılır. Doku çözünürlüğü yüksek olan MRG, milimetrik boyutta da olsa tümör tespit edebilir. Yöntem ayrıca kanser hastalarının tedaviye yanıtını da değerlendirir. Tümörün boyutu tedaviyle küçülse de, içerisinde canlı tümör dokusu barındırabilir. Bu da tedaviye devam edilip edilmeyeceği, bir değişiklik gerekip gerekmediği konusunda karar verilmesini sağlar.

  Tüm Vücut Emar (MR) Avantajları Nelerdir?

  -Radyasyonsuz bir incelemedir gerektiğinde istenildiği kadar tekrar edilebilir.
  -Vücuda hiç bir zarar vermez
  -Her yaş grubuna uygulanabilir.