Tüm Batın USG Nedir?

 • tum-batin-usg

  Tüm batın usg en kısa anlatımıyla karın bölgesinin ultrason ile görüntülenmesine verilen isimdir. Batın ultrasonu alt batın ve üst batın olmak üzere ikiye ayrılır. Hem alt batın hem de üst batın birlikte ultrason ile görüntülenirse buna tüm batın ultrason adı verilir. Tüm batın ultrason karın bölgesinde yer alan iç organların görüntülenmesi için kullanılır. Bu ultrason sırasında karaciğer ve böbrek gibi iç organlar görüntülenebildiği gibi dalak, safra kesesi ve diğer iç organlar da incelenebilir. Ultrason, herhangi bir radyasyon içermediğinden genellikle tercih edilen tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Tüm Batın USG ile Hangi Bölgeler İncelenebilir?

  Batın, karın bölgesi için kullanılan bir terimdir. Bu nedenle alt ve üst karın bölgesinde yer alan tüm iç organlar tüm batın usg ile görüntülenebilir. Bu görüntüleme yöntemi genellikle iç organlarda yaşanan bir ağrı veya diğer şikayetler sonucunda yapılır.

  Tüm batın bölgesini içeren USG görüntüleme yöntemi böbrek taşları ve böbrek kumunun teşhisi için kullanılabilir. Buna ek olarak karın bölgesinde yer alan iç organlardaki kist oluşumları da bu yöntem sayesinde belirlenebilir. Karaciğer yağlanmasının teşhis edilmesi için de tüm batın usg kullanılabilir. Safra kesesi de görüntülenebildiği için burada oluşan taşlar da genellikle görülebilir.

  Tüm Batın USG Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

  Tüm batın usg görüntüleme yöntemi Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından uzman radyoloji hekimi kadrosuyla gerçekleştirilmektedir. Hastaların ağrı ve şişme gibi şikayetleri sonrasında batın ultrasonu doktorlar tarafında istenen yöntemler arasındadır. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi tarafından randevu oluşturulan hastalara tetkik öncesinde dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler aktarılmaktadır. Kullanılan ilaçlar ve daha önceden yapılmış tetkiklerin radyoloji doktorula paylaşılması görüntülemenin detaylı analizi açısından önem taşımaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara