3D Tomosentez Mamografi Nedir?


 • Tomosentez bir tür dijital mamografi sistemidir. Meme kanserini teşhis etmede tomosentez kullanılabilmektedir. Tomosentez cihazı düşük bir radyasyon dozuna sahip olduğundan gün geçtikçe yaygınlaşıyor, görüntüleme merkezleri tarafından tercih ediliyor. Sonomed 3D tomosentez mamografi ile meme incelemelerini gerçekleştirmektedir.

  3D Tomosentez Mamografi Nasıl Çalışıyor?

  Meme tomosentezinde, X ışını tüpü her bir göğüsten farklı açılardan birçok görüntü yakalayan bir yay içinde hareket eder.
  Bu dijital görüntüler daha sonra bir bilgisayar tarafından üç boyutlu görüntüler halinde yeniden “sentezlenir” Bu üç boyutlu görüntü setleri, kanser hücrelerini gizleyebilecek doku örtüşmelerini en aza indirmektedir.

  Erken teşhiste tomosentez önemlidir. Meme taramasında sürekli tıbbi teknolojiler yenileniyor ve güncelleniyor. Tomosentez meme hastalıklarını teşhis etmede, meme kanseri tanısını koymada uzmanların tercih ettiği bir tetkik olarak kabul ediliyor. Uzmanlar tomosentez aracılığı ile tarama sonuçlarını ayrıntılı değerlendirebiliyor ve tanı koyabiliyor.

  3D Tomosentez Mamografi Özellikle Meme Yoğunluğunun Yüksek Olduğu Durumlarda Yaklaşık Olarak %35 Oranında Tanı Koyulmasını Kolaylaştırmaktadır.

  simdi_ara

  Tomosentez Çekimi Nasıl Yapılıyor?

  Dijital meme taramasının geldiği nokta olan tomosentezde yapılan meme taraması dijital mamografi için yapılan taramayla aynı süreçlere sahiptir. Bu tarama yönteminde, hastanın memesi iki plastik tabaka arasına yerleştirilir; hastanın ve dolayısıyla memenin hareket etmesini önlemek amacı ile sabitleme yapılır. Işın tüpü meme dokusunun çevresinde hareket eder ve saniyeler içinde çekim işlemi tamamlanır. Çekim bittiği andan itibaren sonuçlar dijital ortama gönderilir. Dijital ortamda memenin üç boyutlu (3D) görüntüleri hazırlanır.

  simdi_ara

  Üç boyutlu görüntüler, uzman doktorun sonuçları değerlendirmesinde etkilidir. Tomosentez cihazının meme kanseri tanısı koymada etkili olduğu görüşü gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle birçok görüntüleme merkezi ve tıbbi kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

  3D Tomosentez Mamografi Fiyat ve Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Tomosentez ile Meme Kanserine Tanı Yapılabiliyor

  Dijital mamografide tam olarak teşhis edilmesi zor olabilecek durumlarda meme kanserinin tespit edilme oranı tomosentez mamografide daha yüksektir.

  Tomosentez Mamografi meme hastalıklarının yerini, boyutunu ve şeklini belirlemede daha fazla doğruluk oranı sağlamaktadır.

  Dijital mamografi ile tomosentez mamografi aynı cihaz üzerinden yapılmaktadır. Tomosentez uygulanmış cihazlarda mamografi çekimi aynı süreç üzerinden yürütülebilmektedir.

  Çoklu meme tümörlerinin saptanma olasılığındaki doğruluk payı tomosentez mamografide daha yüksektir.

  Elde edilen 3D görüntüler sayesinde, teşhis sürecinde ihtiyaç duyulan biyopsi taleplerinde azalma görülmektedir.

  Tomosentez küçük tümörleri algılamada ve saptamada büyük tümörlerdeki gibi başarı sunmaktadır. Uzmanlara tanı imkânı verir.

  Net sonuçlar vermesi açısından erken safhalarda hastalığın tespitini sağlar. Hastalar defalarca mamografiye girip radyasyon almak zorunda kalmaz.

  Biyopsi ve ameliyat oranlarını düşürmede tomosentez mamografi etkilidir. Zira erken tanı ve üç boyutlu değerlendirme gibi olanaklar hastalığın seyrini belirlemede etkili olmaktadır.

  randevu_al