Renkli Ultrason Nedir?

 • renkli-ultrason-nedir

  Renkli ultrason nedir sorusu pek çok hastanın sorduğu en yaygın sorular arasında yer almaktadır. Renkli ultrason aynı zamanda renkli Doppler ultrason olarak da bilinir. Bu nedenle genellikle Doppler ultrasonla birlikte anılmaktadır. Bu görüntüleme yöntemi kan damarlarıyla ilişkili sorunların tespit edilmesi için kullanılır. Normal ultrason gibi renkli ultrason da yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak görüntüleme sağlar. Görüntüleme sırasında radyasyon kullanılmadığı için renkli ultrason sağlık açısından güvenli tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Renkli Ultrason Nedir ve Kimlere Yapılır?

  Renkli ultrason nedir sorusuna cevap verdikten sonra kimlere yapıldığına da göz atmak önemlidir. Renkli ultrason, doktor muayenesi sonrasında kan damarlarıyla konusunda kontrol ihtiyacı duyulan hastalara uygulanır. Bu alan tiroid şüphesinden, karaciğer kontrolüne; gebelikten kadın hastalıkları incelemelerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu tıbbi görüntüleme yöntemi damar tıkanıklıkları başta olmak üzere damar daralmaları ve diğer kan akış problemlerinin teşhis edilmesinde genel bir analiz için de kullanılmaktadır.

  Genellikle bacaklarında ciddi şişme yaşayan kişilerde renkli ultrason kullanılarak teşhis konulabilir. Bacaklarda yaşanan bu şişmelerin nedeni kan damarlarıyla ilgili olabilir. Renkli ultrason da kan damarlarıyla ilgili sorunların belirlenmesinde kullanışlı tıbbi görüntüleme yöntemidir.

  Renkli Ultrason Nasıl Yapılır?

  Renkli ultrason nedir ve kime yapılır sorularını cevapladıktan sonra nasıl yapıldığına da bakmak önemlidir. Renkli ultrason, normal ultrason gibi bir başlık aracılığıyla yapılır. Bu başlık görüntülenecek bölge üzerinde dolaştırılır. Daha sonra ekranda elde edilen görüntüler doktor tarafından yorumlanır. Çekim doktor veya teknisyen tarafından gerçekleştirilebilir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi renkli ultrason alanında yaptığı çalışmalarla ve uzman radyoloji doktorlarıyla hastalara hizmet sunmaktadır.

  Renkli Ultrason Öncesinde Yapılaması Gerekenler

  Renkli ultrason normal ultrasona benzerlik göstermektedir. Her bölgeye göre yapılacak tetkiklerden önce farklılıklar görülebilmektedir. Sonomed randevu sonrasında tetkike gelinmeden yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirmeler yapmaktadır. Doktor tarafından verilen bilgileri izlemek yararlı olacaktır.

  randevu_al

  simdi_ara