Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma (Selektif Salpingografi)


 • Tüp tıkanıklığı

  Doğal yolla çocuk sahibi olamayan kadınların üçte birinde bunun sebebi tüplerin tıkalı olmasıdır. Tüplerin tıkalı olması ne ağrı, ne adet düzensizliği ne de başka bir belirtiye sebep olmaz. Genellikle tek bulgu gebe kalamamaktır. Tüplerden birisi açık, birisi tıkalı ise kendiliğinden gebelik şansı görece düşüktür. Tüplerinin ikisi de temelli tıkalı olanlarda gebe kalmak ancak tüp bebek tedavisi ile mümkün olabilir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için yapılacak öncelikli inceleme rahim filmi (HSG) çektirmektir.

  simdi_ara

  Rahim filminde tüplerin tıkalı çıkması:

  Rahim filmini inceleyen tecrübeli bir radyoloji uzmanı, tıkalı çıkan tüpün içerisinde sıvı birikmesi bulunup bulunmadığını, tüpün açılabilmesi şansının olup olmadığını anlayabilir. Rahim filminde tıkalı çıkan tüplerin önemli bir kısmı “selektif salpingografi” adı verilen girişimsel radyolojik yöntem ile açılabilmekte veya açık olduğu laparoskopik ameliyata gerek kalmadan gösterilebilmektedir.

  Selektif salpingografi kimlere yapılır?

  Rahim filmi çekimi sırasında tüplerin durumunu ekrandan izleyen radyoloji uzmanı, tıkalı çıkan tüpün selektif salpingografi ile açılması olasılığının bulunduğunu düşünürse ve eğer filmin çekilmekte olduğu merkez bunun için gerekli donanıma sahipse ikinci bir randevuya ve ek ücret ödemeye gerek kalmadan, o anda selektif salpingografi ile işleme devam eder.

  Tüplerdeki tıkanıklık küçük yapışıklıklara, tüp ağzı önünde yer alan rahim poliplerine, sümüksü tıkaçlara, pıhtı tıkaçlarına, rahim kası kramplarına veya varyasyonlara bağlı teknik nedenlere bağlı ise laparoskopik ameliyata gerek kalmadan, selektif salpingogarfi ile %80’e varan oranlarda açılabilmesi ve açık olduğunun gösterilmesi mümkün olabilmektedir.

  Eğer selektif salpingografi olanağı bulunmayan bir merkezde rahim filmi çektirilmiş ve tüplerden birisi veya ikisi birden tıkalı çıkmış ise bu filmlerin fotoğraflarını mail ile bize göndererek açılma olasılığı hakkında ücretsiz danışabilirsiniz.

  simdi_ara

  Selektif salpingografi nasıl yapılır?

  Selektif salpingografi standart rahim filmine benzer. Ondan farklı olarak çok ince yumuşak bir kateter ile açılacak tüpün içine ulaşılır ve doğrudan doğruya tüp içine ilaç enjekte edilir. Bu işlem sadece birkaç dakika sürer ve genellikle tamamen ağrısızdır.

  Hangi tüpler selektif salpingografi ile açılamaz?

  Cerrahi olarak bağlanarak kapatılmış tüpler selektif salpingografi ile açılamaz. Aynı şekilde çeşitli enfeksiyonlar veya dış gebeliğe bağlı ağır hasar görerek temelli tıkanmış tüpler selektif salpingografi ile açılamaz. İçerisinde sıvı birikerek şişmiş tüplere de selektif salpingografi yapılmaz.

  Selektif salpingografi tüp açma dışında bir amaçla yapılır mı?

  Rahim tüpleri 10-12 cm uzunluğundadır. Tıkanıklığın tüpün hangi bölgesinde olduğu tüp bebek başarısı açısından çok önemlidir.  Bazen tüp girişini tek yönlü valf gibi kapatan bir oluşum veya kas spazmı rahim filmi sırasında tıkanıklığın yerini tespit etmeyi imkânsızlaştırabilir. Eğer gerçek tıkanıklık tüpün rahme uzak yarısında veya uzak ucundaysa tüp bebek başarı şansı çok düşeceğinden bu türlü tüplere müdahale etmek ve ondan sonra embriyo transferi yapmak gerekir. İşte bu sebeple rahim filminde tıkalı çıkan tüpü sadece açmak için değil, tıkanıklığın gerçek yerini tespit edebilmek için de selektif salpingografi tekniği kullanılır.

  Selektif salpingografi ücreti nedir?

  Eğer rahim filminizi Sonomed’te çektirecekseniz selektif salpingografi için rahim filmi ücreti dışında ek bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir. Sizin için ücretsizdir. Eğer rahim filminiz selektif salpingografi yapılamayan başka bir merkezde çekilmiş ve tüpünüz tıkalı çıkmış ise selektif salpingografi için bize başvurabilirsiniz. Eğer selektif salpingografi ile açılabilmesi şansı varsa ve tüpünüzü açarsak bu durumda sadece bir rahim filmi ücreti kadar ödeme yapmanız gerekecektir.

  simdi_ara