MR Elastografi

 • MR Elastografi

  MR Elastografi (MRE), vücudunuzdaki organların ve diğer yapıların sertliğini belirlemeye yardımcı olan non-invaziv bir tıbbi görüntüleme tekniğidir.Genel anlamda karaciğer değerlendirmelerinde tercih edilir. Elastografi düşük frekanslı titreşimleri karaciğere yönlendirir. Emar Elastografi görüntüleme bu titreşimlerin organ içindeki hareket hızını ölçer. Bir bilgisayar sistemiyle bu sayede karaciğerin sertliği hakkında bir haritalama yapılmış olur.

  simdi_ara

  Karaciğer dokusundaki sertlikler genellikle hastalık belirtisi olarak kabul edilebilmektedir. Karaciğer fibrozu gibi hastalıklarda kişiler her zaman için semptomlar yaşamayabilir. Karaciğer fibrozu tedavi edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde siroz gibi hayati tehlike oluşturabilecek bir hastalık boyutuna gelebilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önem kazanmaktadır.

  MR Elastografi karaciğer değerlendirmelerinde biyopsinin tercih edilmek istenmemesi durumunda kullanılabilmektedir. Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme tekniğiyle gerçekleştirildiğinden non-invaziv bir görüntüleme tekniğidir. Bu yöntemde karaciğerden bir örnek almak için biyopsi yapılması gibi bir işlem olmaz.

  MR cihazına yazılım eklenmesiyle gerçekleştirilen tetkikte görüntüler MR cihazı ve elastografi aparatı yardımıyla yazılım üzerinden okunabilmektedir.

  simdi_ara

  MR Elastografi ve Ultrason İle Doku Sertliği Ölçümü Farkı

  MR Elastografinin yanı sıra Ultrason elastografi de kullanılmaktadır. Fakat karaciğer hastalıklarının olduğu obezite ve assit bulgularında MR elastografinin, ultrason elastografiye göre daha hassas sonuçlar sağladığı bildirilmiştir. Bunun temel sebebi MR teknolojisinin kesitsel görüntüler sunmasından kaynaklanmaktadır. MR’da karaciğerin tüm kesitleri ve doku sertliğini gösteren görüntüler sunulurken; ultrason tabanlı teknikte genellikle karaciğerin kenarına yakın nokta alanlarında ölçümler sağlanmaktadır.

  MR Elastografi Örnek Görüntüler

  MR elastografi ile yapılan teşhislere örnek olarak yukarıdaki tetkikte; MRE ile fibrozisin erken saptanması. Kronik hepatit B’li iki hasta. Üst sıradaki hastada normal karaciğer sertliği varken alt sıradaki hastada orta derecede karaciğer sertliği var. Biyopsiler ilk hastada fibrozu dışladı ve ikincisinde hafif fibrozis gösterdi. Tüm geleneksel MR görüntüleri her iki hastada da normaldi.

  Yukarıdaki kronik hepatit C hastası ve 5 yıl önce hepatik fibroz gösteren biyopsi hastasını değerlendirmek için MRE kullanımı. Hastanın takip biyopsisini reddetmesinden sonra, MRE yapıldı. Elastogram, ortalama fibroz ile tutarlı bir ortalama sertlik 4.2 kPa göstermiştir. 

  simdi_ara