İlaçlı Emar Nedir?

 • ilaçlı emar nedir?

  ilaçlı emar, normal MR çekiminin kontrast madde ile yapılmasını içeren bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. ilaçlı MR, kontrast madde dışında normal MR’a göre herhangi bir farklılık göstermez. Fakat çekim sırasında kontrast madde kullanıldığı için süreç daha farklı işlemektedir. ilaçlı MR çekimi dokuların detaylı olarak görüntülenmesinin gerektiği özel durumlarda istenir. Genellikle dokularda meydana gelen anomalilerin tam olarak anlaşılması için çekilir. ilaçlı çekim sırasında hastaya damardan kontrast madde enjekte edilir. Bu süreç nedeniyle normal MR çekimine göre daha uzun sürmektedir.

  ilaçlı Emar Neden Tercih Edilir?

  Bazı dokuların detaylı olarak görüntülenmesi gerektiği durumlarda ilaçlı mr tercih edilir. Kontrast madde ismiyle dile getirilen ilaç kan dolaşımıyla birlikte damarlara ve dokulara nüfuz eder. Böylece ilaçlı emar sayesinde, görüntüleme esnasında dokuların varlığı, konumu ve boyutları ve damarlı yapıların analizi daha net bir şekilde yapılabilmektedir. Çoğu durumda milimetrelik hesaplamalar söz konusu olduğu için ilaçlı mr detaylı tetkiklerde gündeme gelmektedir. İlaçlı mr gibi bilgisayarlı tomografi tetkikleri de kontrast madde kullanılarak yapılabilmektedir. MR cihazı x ışınlarıyla çalışmadığından etkisi bulunmaz.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.
  simdi_ara

  ilaçlı Emar İlacının Türü Nedir?

  ilaçlı emar ile ilgili en fazla sorulan sorulardan birisi de ilacın türü hakkındadır. Bazı durumlarda bu kavram MR çektirmek isteyenler tarafından yanlış anlaşılmaktadır. ilaçlı emardaki “ilaç” kelimesi bazen MR’a giremeyen hastalar tarafından sakinleştirici veya anestezi unsuru olarak algılanabilmektedir. ilaçlı emar ile kastedilen bu değildir. Bu görüntüleme yöntemindeki temel amaç dokuların daha belirli bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayarak net bir analiz yapılabilmesidir. İlgili branş doktorları uzmanlıkları gereği şüpheli bir durum gördüklerinde veya sadece kontrol amaçlı olarak ilaçlı mr tetkiki isteyebilmektedir. Buradaki ilaç Mr görüntülemeden kana karışarak damarlı yapıların kontrast özelliğini vermek için kullanılmaktadır.

  simdi_ara

  Hazırlık ve Ek Bilgiler

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’ni arayarak ilaçlı mr randevunuzu oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda anlaşmalı kurumlar sayfasından özel sigorta ve kurum anlaşmalarını inceleyebilirsiniz. Randevunuzun ardından MR istek formunuzdaki bilgiler dahilinde Sonomed ekibi tarafından ilaçlı mr çektirmeden önce dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Ön hazırlık gereken tetkiklerde gerekli bilgiler size ulaştırılır.

  randevu_al

  simdi_ara