Toraks BT Nasıl Uygulanır?

 • toraks-bt

  Toraks BT yani “Toraks Bilgisayarlı Tomografi” bir görüntüleme yöntemidir. Toraks bilgisayar tomografisi olarak da bilinen bu görüntüleme yöntemi toraks veya göğüs bölgesinin farklı açılardan ve detaylı üç boyutlu görüntüsünü çıkarmaya yardımcı olur. Bu üç boyutlu görüntü, teşhis ve tedavi sürecinde doktorlara yardımcı olacak bilgileri içermektedir.

  Toraks BT Nasıl Yapılır?

  Medikal bir görüntüleme işlemi olan toraks bt farklı açılardan görüntülerin çekilmesiyle elde edilen üç boyutlu bir tıbbi görüntülemedir. Çekilen bu görüntüler bilgisayar üzerinden işlenerek göğüs veya toraks bölgesindeki kemiklerin ve yumuşak dokuların görüntüsünü sunar. Gerekli görüldüğü durumlarda doktor tarafından talep edilebilmektedir.

  Akciğer grafisinden farklı olarak toraks bt iç organları, kas dokusunu, kan damarlarını ve sinirleri gösterir. Bu nedenle doktorların teşhis için detaylı görüntüler elde etmesini sağlar. Bazı durumlarda görüntünün daha net bir şekilde elde edilmesi için kontrast madde kullanılır. Bu madde damar yoluyla enjekte edilir.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Neden Yapılır?

  Toraks bilgisayar tomografisi kanser başta olmak üzere tümörleri, yumuşak doku büyümelerini ve diğer hastalıkları belirlemek için kullanılır. Aynı zamanda tümörlerin yerleri, aşamaları ve eğer gerekli görülüyorsa biyopsinin yapılacağı alan da toraks bt sayesinde belirlenebilir. Bazı durumlarda ise kalp rahatsızlıkları ve anevrizmaların belirlenmesi için de kullanılır.

  Toraks BT görüntüleme yönteminin kullanıldığı diğer bir alan ise ameliyatlardır. Doktorlar bu görüntüleme yöntemini kullanarak ameliyatları daha detaylı olarak gerçekleştirebilirler.

  Kimlere Yapılır?

  Toraks BTgenellikle doktorlar tarafından hastalık şüphesi bulunan veya kontrol edilmesi gereken  durumlarda yapılmaktadır.. Bu görüntüleme yönteminin amacı, göğüs bölgesinin daha detaylı olarak görüntülenmesini sağlamaktır. Bazı durumlarda tüberküloz olan hastalardan da toraks bilgisayar tomografisi istenebilir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı’ndan alınan randevu sonrasında tetkik öncesi ve sonrasında yapılması gerkenler hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara