Tomosentez Mamografi

 • Tomosentez

  Mamografi, meme kanserini tespit etmede ve kaçıncı evrede olduğu saptamanın en etkin yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Meme dokusunu incelemede mamografinin geliştirilmiş hali olan 3D tomosentez dijital mamografi son yıllarda dikkat çekiyor. Erken teşhis hayat kurtarır sözünün değerini gösteren tomosentez dijital mamografi, tanı koymayı kolaylaştırıyor, doktorların bir an önce tedaviye başlamasını sağlıyor. Dijital görüntülemede yüksek çözünürlüğe sahip sonuçlar elde edilir. Bilgisayar ekranına yansıtılan net görüntüler, detaylı analiz yapmayı sağlar. Tomosentez nedir sorusu olarak “dijital mamografinin 3 boyutlu ve kesitsel detaylı bir şekilde gerçekleştirildiği teknoloji” şeklinde cevaplanabilir. Bu cihazla görüntüleme işlemi alışagelmiş şekilde yapılır; kişinin memesi iki plaka arasına yerleştirilir ve görüntü alınır. Ortalama 10 saniye süren işlem, X ışınlarının meme etrafında görüntü almasıyla tamamlanır. Elde edilen görüntüler monitöre aktarılarak üç boyutlu görüntü haline dönüştürülür. Böylece üç boyutlu (3D) görüntüler alınması tanı koyma hızını olumlu yönde etkiler, uzman hekimlerin tedavi planını şekillendirir. Bu nedenle Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi olarak mamografide 3D Tomosentez teknolojisini kullanmaktayız.

  simdi_ara

  Tomosentez ve Normal Mamografi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Mamografi çekiminde tomosentezin klasik anlamdaki mamografi tetkikinden temel farkı üç boyutlu görüntüler sunabiliyor olmasıdır. Bu teknoloji yoğun meme dokusuna, yaş faktörüne rağmen olası bir kitleyi üç boyutlu görüntüleme teknolojisiyle ayrıntılı inceleme imkanı vermektedir. Erken teşhiste önemli oranda tercih edilen tomosentez, klasik mamografi çekimine oranla daha detaylı görüntü sunmaktadır. Bunun birncil sebebi bu teknolojide kesitsel alınan görüntülerin detaylı incelemeye izin vermesidir. Kesit kesit tüm görüntüler taranabilir.

  simdi_ara

  Bu Teknolojinin Başlıca Özellikleri

  Tomosentez mamografi cihazı tamamen meme görüntüleme işlemi için tasarlanmış, minimum dozda X ışını kullanan özel bir cihazdır.

  Üç boyutlu görüntü alabildiği için meme dokusunun analizini güçlendirir.

  Cihaz, yoğun meme dokusunda meme kanseri tanısında daha net sonuçlar verdiğini uzmanlar tarafından ortaya koyulmuştur.

  simdi_ara

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi 3D Tomosentez Mamografi teknolojisine sahiptir. Bu konuda mamografi tetkikini tekrar tekrar yaptırmaya gerek kalmaması açısından klasik anlamda mamografi yaptırmak yerine; 3D tomosentez mamografi tercih edilmesi tavsiye edilir. Meme kanserine karşı önlem almak, tedavi sürecini takip etmek ya da tedavi sonrası kontrollerinizi yaptırmak için merkezimizi arayarak size en uygun tarihlerde randevu oluşturabilirsiniz.