Tomografi Nedir? Neden Çekilir?


 • Radyolojik bir görüntüleme yöntemi olan tomografi, çok uzun yıllardır tıp dünyasında aktif olarak kullanılmaktadır. Tomografi nedir sorusunun en basit yanıtı bilgisayar desteği ve X ışınlarıyla yapılan görüntüleme tekniğidir şeklinde verilebilir. Zira, röntgenden farklı olarak tomografi bilgisayarlı ve kesitsel bir görüntüleme yöntemidir. Tomografi esnasında görüntüleme yapılan bölgelerden kesitler alınır. Fransızlar tarafından icat edilen ve tüm dünyada aktif kullanılan tomografi, günümüzde birçok sağlık probleminin tespitinde kullanılmaktadır. Tomografik görüntüleme hastalıkların tanısında ve dolaylı yoldan tedavisinde belirleyici olduğundan tıp dünyası adına önemli bir buluş kabul edilir. Organ yapıları hakkında detaylı bilgi vermesi ve uzman hekimlerin tedavisini planlamasında etkili olduğu için tomografi sürekli geliştirilen ve yenilenen bir cihazdır. Peki, gerçek anlamda tomografi nedir ve neden çekilir? Tomografi vücuttaki riskli oluşumların ve akla gelebilecek birçok hastalığın teşhisinin konulması ve elbette tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için çekilir.

  simdi_ara

  Tomografi Çekimiyle İlgili Merak Edilenler

  Tomografi nedir sorusu günümüzde hala çok sorulur. İlk kez tomografi çektirecek olanlar bilhassa cihaz, yöntem ve etkileriyle ilgili birçok konuyu merak eder. İşte tomografi ile ilgili merak edilenler ve yanıtları;

  İlaçlı Tomografi Nedir?

  Tomografi ilaçlı ve ilaçsız yöntemlerle yapıldığından hastaların aklını en çok ilaçlı tomografi nedir sorusu kurcalar. İşlem esnasında bir ilaç verilecek olması, yan etkiler sebebiyle endişe verir. Ancak ilaçlı tomografi bazı durumlarda uzman hekim tarafından özellikle istenir. Böyle durumlarda tomografi çektirecek kişinin ilaca yönelik bir alerjisi olup olmadığı yine uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilir. Organların, dokuların, damarların kısacası görüntü alınmak istenilen bölgelerden daha detaylı görüntü almak için ilaçlı çekim tercih edilebilir. İlaçla kastedilen kontrast maddedir. Çekim sonucunda ilacın yayındığı bölge kontrast oluşturduğundan daha net bir analiz sağlar.

  simdi_ara

  Tomografi Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlıklar Nedir?

  Tomografi çekimi öncesinde hasta her konuda bilgilendirilir ve hazır olması sağlanır. Hastaların işlem esnasında rahat olabilmesi için genellikle rahat kıyafetler giymesi istenir. Öte yandan üzerinde hiçbir şekilde manyetik, metal, demir ürün olmaması gereklidir. Hastalardan tıbbi geçmiş alınır. Hastaların geçmişte geçirdiği operasyonları ya da mevcut rahatsızlıkları gibi uzmanın bilmesi gereken bilgileri aktarması istenir. Hamile olan ya da hamilelik şüphesi taşıyan hastaların bu konuda uzmanı mutlaka bildirmesi gerekir. Hamilelerin tomografi alanında bulunması son derece sakıncalıdır. Tomografi çekimi başladığında hasta hiç kıpırdamadan beklemeli ve talimatlara uygun davranmalıdır. Genellikle tomografi çekimi taranacak bölgeye bağlı olmakla birlikte dakikalar içinde sona ermektedir.

  simdi_ara

  Tomografi Fiyatları Nedir?

  Tomografi fiyatları işlemlere göre değişkenlik gösterir. Birçok tomografi işlemi bulunur. Her işlemin süresi ve fiyatı farklı seviyelerdedir. Bu konuda en net bilgiyi almak için Sonomed’i arayabilirsiniz.