Skrotal Renkli Doppler


 • Skrotal renkli doppler ultrasonografi, yumurtalık incelemesi amacıyla yapılan bir muayene yöntemidir. Testis içinde yer alan cilt kesesine skrotum deniliyor. Skrotal ise skrotum ile ilgili anlamını taşıyor.

  Skrotal ultrason yumurtalıkla ilgili rahatsızlıkların şüphesinde kullanılıyor. Bu ultrasonun istenmesindeki en sık rahatsızlık Skrotal varikosel rahatsızlığıdır.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Skrotal varikosel erkek kısırlığında görülen ve tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. Erkeklerin yüzde 15’inde görülen varikosel, genellikle sol tarafta görünür ancak az rastlanılsa da sağ ya da iki taraflı bir sıkıntı olabiliyor. Doktorlar yumurtalıklarda yaşanılan şişlik, testis ağrısı, şişmesi ya da iltihaplanma durumunda hastalara Skrotal renkli doppler USG yapılmasını istiyor. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen ancak bununla ilgili sorun yaşayan erkeklerde çok sık istiyorlar.

  simdi_ara

  Skrotal Skrotal Renkli Doppler Nasıl Yapılır?

  Skrotal varikosel ultrasonografi, hasta sırt üstü yatar pozisyondayken yapılıyor. Renkli doppler USG, radyoloji uzmanı tarafından kullanılıyor. İşlem süresince hasta herhangi biçimde radyasyona maruz kalmaz, ağrı hissetmez. Bu açıdan Skrotal USG son derece güvenilir ve zararsız bir görüntüleme yöntemidir. Renkli doppler ultrasonografide, kan damarları incelenir, varis kontrolü yapılır ve muayene esnasında bir bulguya rastlanılırsa eğer inceleme detaylandırılır. Hastanın her iki tarafında da inceleme yapılır. Hastanın testis boyu ya da testis içerisinde tümör olup olmadığına bakılır. Varikosel kendi içinde derecelendiğinden ultrasonografide varikoselin derecesi saptanır. Bu yöntem sadece erişkin erkeklerde değil çocuklarda da kullanılan bir yöntem. İşlem erişkin ya da çocuk fark etmeksizin yaklaşık 15 dakika sürüyor.

  randevu_al