Skolyoz Grafisi Nedir?

 • Skolyoz Grafisi Nedir

  Skolyoz grafisi nedir sorusuna “omurganın bel ya da göğüs kısmından yana doğru eğrilmesi sonucunda oluşan problemdir” şeklinde cevap verilebilir. Sağlıklı bir omurga yukarıdan aşağığa sağlıklı bir şekilde uzanırken sağlıksız omurga eğri durur ve skolyoz ismiyle tanımlanır. Skolyoz grafisi, skolyozu tespit etmek, seviyesini görmek için çekilen önemli ve özel bir görüntülemedir. Bel kemiğinden başlayan eğrilikler skolyoz görüntülemesinde ortaya çıkar.

  simdi_ara

  Skolyoz Grafisi Nedir?

  Omurgadaki yapısal bozuklukları görüntüleyen skolyoz grafisi aynı zamanda tedavi sonrasında iyileşme dönemini kontrol etmek amacıyla da çekilir. Skolyoz görüntülemesinde hastanın üzerindeki metallerden arınması yeterlidir. Kişiler görüntüleme sonrasında günlük yaşamına devam edebilir. Skolyoz görüntülemesinin ardından sonuçlar monitöre aktarılarak dijital ortamda durum tespiti yapılır. Skolyoz grafisinin yapılma nedeni omurga eğriliğinin seviyesini belirlerkenbu konuda uzman doktora detaylı rapor iletilir. Bilhassa çocuklarda skolyoz görüntülemesi ekstra önemlidir. Omurgadaki eğrilikler duruş bozukluğuna, hareket kısıtlamasına, sağlıklı gelişime engel olur, kişinin bel ve sırt ağrıları yaşamasına sebep olur. Tıbbi görüntüleme merkezimizde dijital röntgen cihazlarıyla, ciddi bir sorun olan fakat erken teşhiste tedavi seçenekleri bulunan skolyozun teşhisi yapılabilmektedir.

  simdi_ara

  Skolyoz Belirtileri

  Uzman hekimler, skolyozun farklı derecelerde olabileceğini ve erken teşhis yapıldığı zaman tedavi edilebileceğini belirtmektedir. Skolyoz doğuştan ya da sonradan oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Skolyoz grafisi, skolyoz belirtilerini saptamada uzmanların tedavi yolunu belirliyor. Skolyoz gibi tüm yaşamı etkileyen rahatsızlıklarda tanı koymak için skolyoz grafisi eşliğinde uzman radyoloğun raporuna başvurulur. Tedaviler genellikle ameliyat ve rehabilitasyon desteğiyle gerçekleştiriliyor. Ancak öncelikle skolyoz grafisi ile omurga yapısının durumu, sebepler bilinmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Eğer skolyoz erken dönemlerde tespit edilirse cerrahi müdahale olmadan fiziksel rehabilitasyon ile düzeltilebilme şansı da seçenekler dahilindedir. Skolyozun öne çıkan belirtileri şöyledir;

  simdi_ara

  Omurganın sağ veya sola doğru eğri durması,

  Duruşta eğri bir görüntü olması,

  Bir omzun daha ileride durması,

  Sırt ve bel ağrısı,

  Omuz ve kalçanın asimetrik durması,

  Nefes darlığı

  skolyozu işaret edebilmektedir.

  simdi_ara

  Skolyoz grafisi, uzman doktorun kontrolü sonucunda istenebilir. Aileler kimi durumlarda bu konuda erken hareket etmek adına henüz bir belirti yokken de bu tetkiki yaptırmak isteyebilir. Özellikle çocuk yaşlarda görülen belirtiler asla ihmal edilmemeli ve uzmana gösterilmelidir. Tıbbi görüntüleme merkezimiz, skolyoz tanı koyma işlemini uzman kadrosu ile gerçekleştirmektedir. Tıbbi görüntüleme merkezimizi arayarak bizimle iletişime geçebilir, randevu oluşturabilirsiniz.