Sanal Anjiyografi Nedir?


 • Sanal anjiyografi kalbi sarmalayan damarlarda tıkanma ya da daralma olup olmadığını gösteren görüntüleme yöntemidir. Bilgisayarlı Tomografi ile Yapılır.

  Yaklaşık on – on beş saniye süren görüntüleme işlemi genel anlamda 15 dakikalık bir süreci kapsıyor. Sanal anjiyo ile hastanın kol toplardamarına kontrast madde veriliyor ve bilgisayarlı tomografiyle kalp damarları görüntüleniyor. Uzmanlar, elde edilen görüntüleri bilgisayar ortamında üç boyutlu şekilde inceleme şansı buluyor, hastalıkların teşhisi bu sayede yapılabiliyor. İşlem kısa sürdüğü için hastalar günlük rutininden geri kalmıyor, herhangi bir zaman kaybı yaşamıyor. Sanal anjiyo yapılırken hastaya tıpkı serum takılır gibi kolundaki toplardamardan kontrast madde veriliyor. Akabinde ise dilaltı ilaç veriliyor. Bu iki uygulamanın amacı damarların net biçimde görüntülenmesini sağlamaktır.

   
  simdi_ara

  Herkes Sanal Anjiyografi Yaptırabilir mi?

  Sanal anjiyografinin bir teşhis biçimi olduğu unutulmamalı ve uzman doktorların talep etmesi halinde yapılabileceği bilinmelidir. Öte yandan aile geçmişinde kalp – damar rahatsızlığı olanlar ya da bu hastalık sebebiyle kayıplar yaşayanlar yüksek risk grubunda olduğundan check up kapsamında doktorundan sanal anjiyo talep edebilir.

  Sanal anjiyografi risk grubu haricinde göğüs ağrısı ya da kalbinde sıkışma gibi rahatsız edici belirtiler yaşayanlara uygulanır. Uzmanlar, kalp ve damar rahatsızlıklarının hayati risk taşıdığını bildiğinden diyabet, obezite, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip hastalarından anjiyografi talep ediyor.

  Anjiyografi sürekli yapılan ya da yapılması gereken bir görüntüleme değildir. Uzmanlar kalp krizi riski taşıyan hastalarına ya da efor testi sonucunda şüpheli bir durum gördükleri kişilere sanal anjiyografi yapılmasını öneriyor. Herhangi bir şüphenin ya da belirtinin olmaması halinde anjiyo önerilmiyor. Özellikle böbrek hastalığı olanlar, hipertroide sahip hastalar ve kalp atım bozukluğu olanlara sanal anjiyo yapılamıyor.

  randevu_al

  simdi_ara