Sanal Anjiyo Nasıl Yapılır?

 • sanal-anjiyo

  Sanal anjiyo, diğer anjiyo türlerine göre daha az bilinen ve genellikle yanlış anlaşılan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu görüntüleme yöntemi en temel anlamıyla, kontrast madde içeren bilgisayarlı tomografi yönetimidir. Genellikle kalp damarlarının incelenmesi için kullanılır. Doktorlar kalp rahatsızlığı yaşayan veya kalp damar tıkanıklığı olan hastaları değerlendirmek için sanal anjiyo kullanabilirler. Görüntüleme sırasında elde edilen sonuçlar bilgisayar ortamına kaydedilir. Doktorlar da bilgisayar ortamındaki bu bilgileri kullanarak hastanın durumunu detaylı olarak değerlendirebilirler.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Sanal Anjiyo Nasıl Uygulanır?

  Hastalar tarafından en çok sorulan sorulardan biri de sanal anjiyo ve normal anjiyo arasında farklardır. Sanal anjiyoda kontrast madde toplardamarlar üzerinden verilmektedir. Kontrast maddenin verilmesinin ardından kalp damarlarından geçen maddenin oluşturulduğu görüntü bilgisayar ortamında kaydedilir. Kontrast maddenin kullanılmasındaki amaç ise damarlarda meydana gelen tıkanma ve kireçlenmenin net bir şekilde gözlenebilmesidir. Bu tetkikte kasıktan herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmamaktadır.

  Kontrast madde toplardamarlara enjekte edildikten sonra görüntüleme dakikalar içerisinde gerçekleşir. Çekimin tamamlanması için hastanın kalp atışının belirli bir seviyenin üstünde olmasına dikkat edilmektedir. Yüksek kalp atış değerlerine sahip olan hastalar sakinleştirildikten sonra çekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun nedeni ise bazı durumlarda yüksek kalp atış değerlerinin görüntünün net olmamasına neden olabilmesidir.

  Sanal Anjiyo Kimlere Yapılır?

  Sanal anjiyo doktor muayenesinin ardından kalp damar tıkanıklığı şüphesi olan hastalara yapılmaktadır. Muayene sürecinde efor testi kullanılabileceği gibi hastanın şikayetleri de dikkate alınmaktadır. Ağrı şikayeti olan hastalara bu görüntüleme yöntemi uygulanabilmektedir. Sigara kullananlar, risk grubunda olanlar, ailesinde kalp hastalıkları hikayesi olanlar, kalp krizi ve kalp hastalıklarından şüphe duyanlar, tansiyon hastaları ve geçmişte kalp operasyonu geçirmiş olanlar bu tetkiki tercih edenler arasında yer almaktadır.

  Çekim öncesinde hastaların alerjilerini ve diğer hastalıklarını doktora bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak kullanılan ilaçların da doktora bildirilmesi çekimde yaşanabilecek sorunları en aza indirecektir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi tarafından sanal anjiyo tetkiki uzman radyoloji kadrosuyla sağlanmaktadır. Randevu alındıktan sonra detaylı bilgiler verilip tetkik öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmeler sağlanmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara