Renkli Ultrason Detaylı Bilgiler

 • Renkli Ultrason Detaylı Bilgiler

  Renkli ultrason, yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanımı ile çeşitli hastalıkların görüntülenmesi ve tespit edilmesinde kullanılan yöntemdir.

  Adından da anlaşılacağı üzere bu yöntem renkli görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde gebelikten damar tıkanıklıklarına kadar pek çok hastalık inceleme altına alınabiliyor. Tıbbi görüntülemelerde oldukça önemli bir yere sahip olan renkli ultrason, yoğun olarak kan damalarında meydana gelen akış problemlerini tespit etmede kullanılıyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Renkli Ultrason Çekimi Nasıl Yapılıyor?

  Hastanın hangi bölgesi görüntülenecekse o bölgeye jel sürülür ve başlık (prob) bu bölgede gezdirilir. Görüntüleme neticesinde ortaya çıkan sonuçlar, uzman doktorlar tarafından analiz edilerek yorumlanır. Çekim işlemini uzman doktor gerçekleştirir.

  simdi_ara

  Renkli Ultrasonun Tercih Edilme Sebepleri

  Bu görüntüleme yöntemi genel anlamda damar tıkanıklıkları söz konusu olduğunda isteniyor. Normal ultrasona çok benziyor ancak renkli ultrason spesifik rahatsızlıklarda tercih ediliyor. Kan damarlarının görüntülenmesi gereken durumlarda bu tıbbi görüntüleme cihazı büyük kolaylık sağlıyor. Bilgisayarda oluşturulan mavi ve kırmızı renklerle kan damarlarındaki kan akış hızı ve damarların durumu hakkında bilgi sağlanıyor.

  Yaşa, yaşam biçimine ve sağlık rutinine bağlı olarak ortaya çıkan kireçlenme, bacaklardaki damar tıkanıklıkları bu cihaz sayesinde görüntüleniyor. Uzmanlar, damar tıkanıklıklarının ciddi rahatsızlık olduğunu ve yaşam kalitesini etkilediğini belirtiyor. Çoğu hastalık erken teşhis edilmemesi durumunda hastanın hayatını ciddi seviyede olumsuz etkileyebiliyor. Doktorların bu görüntüleme yöntemini istemesinin temel sebebi teşhis ve tedavi sürecini hızlandırmaktır. 

  Radyasyon Kullanılmıyor

  Renkli ultrason için hastanın değil doktorun talebi önemlidir. Renkli ultrasonun en büyük artısı radyasyon barındırmamasıdır. Bu nedenle doktorlar rahatça tıbbi görüntüleme isteyebiliyor. Güçlü ses dalgaları kullanılan bu yöntemde, kan damarları aynı oranda net görüntülenir, doktorun analizini daha kolay hale getirir. Görüntüleme esnasında MR çekimi gibi herhangi bir cihazın içine girilmez.

  randevu_al