Renkli MR


 • Kendi MR’ınızı renkli görmek istemez misiniz? Çekilen MR ınızda arterleri kırmızı, venleri mavi görmek daha iyi olmaz mı? Renkli MR tam olarak bu özellikleri doktorlara ve hastalara sunuyor.

  Randevu Almak ve Detaylı Bilgi için Lütfen Bizi Arayınız

  simdi_ara

  Renkli MR Nedir?

  Radyoloji tarihi boyunca radyologlar,  görüntülerin siyah beyaz olmasına alışmışlardır ancak hastalar ve diğer branşlardaki hekimler siyah beyazlıkları değerlendirmede sıkıntı yaşayabilmektedir. Vücutta en çok hidrojen içeren yağ ve su MR’da birbirinden farklı davranış gösterirler. Örneğin T1 ağırlıklı sekanslarda yağ dokusu parlak iken, su dokusu koyu tonda izlenir. T2 ağırlıklı sekanslarda ise hem su hem yağ dokusu parlak tonda izlenir. Yağ baskılı sekanslarda yağ dokusu koyu tonda, su parlak olarak görünür. Radyolojide MR eğitiminin zorluklarından biri ise hangi sekansta nelerin açık renkte, nelerin koyu renkte göründüğünü ezberlemektir.

  simdi_ara

  Diğer bir zorluk ise hasta görüntülerini incelerken birden fazla sekansa eş zamanlı bakarak görüntüleri kısa dönemli hafızaya almaktır. Aslında gözümüzde kırmızı, yeşil ve mavi renklere duyarlı üç farklı hücre bulunmasından dolayı üç görüntüye bir bakışta  bakmak mümkündür.  Bilgi içeriği açısından bakarsak tek bir siyah beyaz görüntü 256 değer alabiliyorken, 3 sekansı birleştiren renkli kompozit görüntü 16 milyon renk değeri alabilmektedir. Dolayısıyla üç görüntüyü birleştirmede bir bilgi kaybı yaşanmamaktadır.

  Renkli MR’ın renk skalası şöyle oluşuyor: T1 sekansını kırmızı renge, T2 sekansını yeşil renge, yağ baskılı T2 sekansını mavi renge atamaktayız. Bu şekilde bazı dokular insanoğlunun fiziki olarak görmeye alıştığı renklere yakın renklerde görünmeye başlıyor. Bu kombinasyonda yağlar sarı, sular mavi, kaslar kırmızı renge bürünmektedir.

  simdi_ara

  Yağların sarı olarak görünmesinin sebebi T1 de parlak, T2 de parlak ve yağ baskılı sekanslarda koyu renkli olmalarıdır. Su ise mavi olarak izlenir. Su T1 de koyu, T2’de ve yağ baskılı T2’de parlak göründüğü için turkuaz mavisi renginde görünecektir. Böylece üç görüntüye ayrı ayrı bakmak yerine tek bir görüntüye bakarak aynı bilgilere ulaşıp, zaman ve kolaylık kazanıyoruz. Herhangi bir MR cihazı ile renkli MR elde edilebilmektedir. Renkli MR oluşturmak için üç seri üst üste konduğunda birebir örtüşmelidir. 

  Renkli MR anjio için aynı mantık arteriyel ve venöz fazda elde edilen siyah beyaz MR anjio sekanslarına uygulanması ile elde edilmektedir. Bu şekilde arterlerin kırmızı, venlerin mavi göründüğü 3 boyutlu renki MR anjio imajların oluşturulması mümkündür.

  Ödüllü Yazılım ve Teknoloji

  Osirix renkli MR yazılımı renkli MR’ın uygulamada kolay ve yararlı hale gelmesi için dünyada yazılmış ilk yazılımdır.  Doktor Club awards 2018 Yılın Doktoru Ödülleri – Yılın Yenilikçi Dahili Bilimler Doktoru Kategorisinde birincilik kazanan  “Osirix Color MRI” bu işlemi yaklaşık 10 saniye gibi kısa bir sürede yapmaktadır. Elde edilen renkli görüntülerde vücuttaki değişik dokular kolay anlaşılır renklere bürünmektedir.  Yazılım Osirix adlı Radyoloji iş istasyonu içinde eklenti olarak çalışmaktadır. Eğitim ve araştırma hastanelerinde kolay kullanılması amacıyla yazılım MIT telif hakkı ile açık kaynak kodlu olarak geliştirilmiştir. “Osirix Color MRI” indirilmesi ve kullanılması ücretsizdir.

  simdi_ara

  Renkli MR gelecekte renkli 3D baskılar, otomatik görüntü segmentasyonu ve yapay zeka uygulamaları umut vadediyor.

  Osirix Renkli MR eklentisi: 

  Osirix Color MRI Projesi ve Teknik Detaylar

  Yazılım MIT lisansı ile açık kaynak kodlu olarak geliştirildiği için 

  “Osirix Color MRI” indirilmesi ve kullanılması ücretsizdir.

  Renkli MR Anjio: Osirix Color MRI yazılımı, arteriyel ve venöz fazda elde edilen ayrı ayrı siyah beyaz MR anjio sekanslarına uygulandığında, atardamarların kırmızı, toplardamarların mavi göründüğü 3 boyutlu renki MR anjio imajların oluşturulmasını sağlamaktadır.

  İmaj segmentasyonu için ara aşama: Segmentasyon, görüntüyü aynı cinsten obje ve bölgelere ayırmaktır. Segmentasyon yazılımları, siyah beyaz yerine renkli görüntüleri kullanarak farklı alanları daha iyi ayırt edecektir.

  Yapay zeka ve derin öğrenme için ara aşama: Renkli MR daha fazla bilgi içerdiğinden ayrıştırıcı özelliği ile radyoloji yapay zeka yazılımları için ara aşama olacaktır.

  Yenilikçi ve Renkli üç boyutlu baskılar: Renkli MR dan üretilen modeller renkli 3D baskılar için uygun aşama olacaktır.

  Rad.Dr.Nevit Dilmen

  nevitdilmen@sonomed.com.tr