Renkli Doppler Görüntüleme

 • renkli doppler nedir nerelerde kullanılır?

  Sağlık sorunlarının tanısını koymak için pek çok tıbbi yöntem kullanılıyor. Bu yöntemlerden biri olan renkli doppler; yüksek ses frekansı dalgaları kullanılarak çalışmaktadır.

  Bu görüntüleme tekniği, organların, dokuların ve damarların durumu hakkında bilgi verir. Görüntüler renkli olduğu için doktorlar değerlendirmesini daha detaylı yapabilmektedir. Vücudun her bölgesinde uygulanabilen bu yöntem; çeşitli özellikleri ile doktorların tanı koymasını kolaylaştırıyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Renkli Doppler Hakkında Sık Sorulanlar

  En merak edilen basit sorular şöyle;

  Ultrasonun yan etkisi ya da zararı var mı?

  Renkli ultrason dahil olmak üzere tüm ultrason cihazlarına dair bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Bu görüntüleme yönteminde radyasyon değil ses dalgaları kullanılmaktadır. Hatta gebelik takipleri de ultrason cihazıyla yapılmaktadır.

  simdi_ara

  Renkli doppler uygulamasının süresi ne kadar?

  Renkli doppler görüntülemesinin ne kadar süre yapılacağı uzman doktor ya da teknisyene görüşüne bağlıdır. Uygulamayı yapan yetkili kişiler, gerekli duyduğu hallerde ve sürede görüntü alabiliyor. Ultrasonun uzun sürmesi veya kısa sürmesi herhangi bir anlam taşımaz. Bazı durumlarda görüntü radyoloji uzmanı doktora çok açık bir değerlendirme sunarken bazı durumlarda doktor daha detaylı bir incelemeye gitmek isteyebilir.

  Ultrason görüntüsü nasıl alınıyor?

  Hasta uzandıktan sonra, görüntülenecek bölgeye jel sürülür ve ultrason başlığı jel ile ilgili bölge üzerinde gezilir. Görüntüler anında monitöre yansıtılır. Uzman doktor, görüntüleri rapor haline getirir.

  Renkli Doppler Kullanım Alanları

  Renkli doppler ultrason cihazı aşağıdaki alanlarda yaygın olarak kullanılıyor;

  • Kol ve bacak damarları ilaçsız şekilde incelenir.
  • Gebelik süresince fetüsün gelişimi ve anomaliliklerin tespitinde kullanılır.
  • Boyun bölümündeki damarlar görüntülenerek incelenir.
  • Genital organlar incelenir. Testis, tümör, kist, kitle ve benzeri haller renkli ultrasonla görüntülenir.
  • Hipertansiyonun sebepleri araştırılırken böbrek damarları incelenir.
  • Karaciğer hastalıklarında damar sistemleri incelenir.
  • Kalp kapağı, kalp damarı renkli ultrasonda detaylı inceleme altına alınır.

  Renkli ultrason aslında birçok alanda ve hastalıkta kullanılabiliyor. Cihazın kullanım alanı çok olduğundan yeni teknolojilerden yararlanıyor ve geliştiriliyor.

  randevu_al