Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

 • Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi kadınların en çok merak ettiği ve en çok çekindiği tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Rahim filmi ne zaman çekilir sorusu da bu konuya eşlik etmektedir. Histerosalpingografi olarak da bilinen rahim filmi, rahim boynuna kontrast madde enjekte ederek röntgen çekilmesiyle gerçekleştirilir.

  Kadınlar doğurganlık sorunu yaşadıklarında, bu sorunun kaynağının bulunması tedavi yöntemleri için önemlidir. Sorunların tespit edilmesi, doktorların hastaya en fazla yarar sağlayacak tedavi planlamasına yardımcı olur. Rahim filmi ne zaman çekilir sorusuna verilebilecek genel bir yanıt olarak bu konuda danışılan doktorun tavsiyesiyle hareket etmenin tıbbi açıdan daha önemli olduğunu söylemek mümkündür. İlgili uzman doktor bu tetkike ne zaman ihtiyaç duyarsa size bu konuda bilgi verecektir. Bunun haricinde doktorun size bu bilgiyi vermesinin ardından adet dönemine göre rahim filmi ne zaman çekilir sorusu hakkında kısaca bilgiler verelim.

  randevu_al

  simdi_ara

   

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi çekimin belirli bir zaman aralığında yapılması gerekir. Çekim yapılacağı zaman gebelik olasılığı bulunmaması gerekmektedir. Hamilelik şüphesi varsa rahim filmi çekimi yapılmamalıdır.

  Hamilelik şüphesi yoksa genellikle adet döngüsünden sonraki günler çekim için tercih edilir.  Farklı bir durum belirtilmedikçe yaygın olarak kanamayı izleyen 2-3 günlük dönem tercih edilebilmektedir.

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak ve rahim filmi ne zaman çekilir sorusuna detaylı cevaplar alabilmek için Sonomed’i arayabilirsiniz. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana uluslararası kalite standartları çerçevesinde hizmetlerini sürdürmektedir. Rahim filmi çekimi konusunda uzman hekim eşliğinde gerçekleştirilmektedir.

  Rahim Filmi HSG Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Bazı hastalar çekimin ağrı ve acıya neden olduğunu ifade etmektedir. Doktorlar ağrı ve acı hissini önlemek adına çekim öncesinde ağrı kesici verebilir. Ağrı kesici sayesinde hastalar rahat bir çekim süreci geçirebilir. Çekim başlamandan önce rahim ağzı temizlenir. Temizleme sırasında özel bir solüsyon kullanılır. Solüsyonun kullanılması, enfeksiyon riskinin aza indirilmesine yardımcı olur. Solüsyondan sonra rahim ağzına katater yerleştirilir ve kontrast madde enjekte edilir. Boyar madde enjekte edildikten sonra röntgen çekimi yapılır.

  Rahim Filmi Hakkında Kısa Bilgiler

  Rahim filmi çekiminden önce bilgi almanızda yarar bulunmaktadır. Yine rahim filmi çekiminden sonra yapılması gerekenler hakkında da gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Eğer alerji geçmişiniz varsa bu konuda mutlaka doktorunuz bilgilendiriniz.

  Rahim filmi çekimi 30-45 dakika arasında sürebilmekle birlikte, kişinin durumuna ve diğer şartlara bağlı olarak bu süre kısalabilmekte veya uzayabilmektedir. Lütfen rahim filmi için gelmeden önce randevu alınız. Detaylı bilgiler randevu alacağınız sırada tıbbi sorumlular tarafından iletilecektir.

  randevu_al

  simdi_ara