Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

 • Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  “Rahim filmi” olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG), rahim ve tüplerin içerisine kontrast madde denen iyotlu sıvının enjekte edilerek röntgen filmi çekilmesi suretiyle gerçekleştirilir. Rahim filmi ne zaman çekilir sorusu en son ne zaman adet görüldüğü ve gebelik şüphesi, doğrudan ilgilidir. Gebelik durumunda rahim filmi çekilmez. Bu nedenle herhangi bir gebelik durumunun kesinlikle bulunmadığı durumlarda rahim filmi çekilir.

  simdi_ara

  Bütün röntgen incelemeleri gibi rahim filmi de gebe olan veya o anda gebe olması olasılığı bulunan kadınlara çekilmez. Çünkü anne karnındaki embriyo veya fetüs, kullanılan X ışınlarından zarar görebilir.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Adet kanamasını takip eden birkaç gün, henüz yumurtlama meydana gelmediği için pratik olarak gebeliğin olamayacağı ideal rahim filmi çekimi günleridir.

  simdi_ara

  Eğer adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girilmediyse sınırlama olmaksızın herhangi bir gün rahim filmi çekilebilir.

  Adet döneminin 10. Gününden sonra korunmalı da olsa cinsel ilişkiye girildiyse rahim filmi çekilmesi için yeni adet kanamasını beklemek uygun olur. Çünkü hiçbir korunma yöntemi gebelikten yüzde yüz koruyamaz.

  Eğer çiftlerde, gebeliğin mümkün olamayacağı azospermi, tüplerin alınmış olması, menapoz gibi durumlar söz konusuysa adet kanamasının olmadığı herhangi bir zamanda rahim filmi çekilebilir. Fakat her ihtimale karşı rahim filmi ne zaman çekilir konusu hakkındaki sorularınız için bizimle iletişime geçmenizde fayda bulunmaktadır.

  simdi_ara

  Kadın doğum uzmanı doktorunuz, elindeki bulgular doğrultusunda, sizin gebe olmadığınızdan eminse adet gününe bağlı olmaksızın hemen rahim filmi çektirmenizi önerebilir.

  Gebeliğin Tespitinde Gebelik Testi

  Rahim filmi çekimi yapılacağı zaman gebelik olasılığı bulunmaması gerekmektedir. Hamilelik şüphesi varsa rahim filmi çekimi yapılmamalıdır.

  simdi_ara

  Son 10 gün içerisinde cinsel ilişkiye girildiyse kanda gebelik testinin negatif çıkması gebelik olmadığını göstermez. İdrarda gebelik testi için bu süre en az 15 gündür.

  Adet Kanaması Devam Ederken Rahim Filmi Çekimi Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Adet kanaması şiddetle devam ederken rahim filmi çekilmesi tercih edilmez. Çünkü adet pıhtı ve döküntüleri rahim boşluğunun net olarak değerlendirilmesini engelleyebilir. Bu döküntülerin tüpler yoluyla karın boşluğuna geçmesi de istenmez.

  simdi_ara

  Ancak kadın doğum uzmanı doktorunuz tüpte sıvı birikimi bulunup bulunmadığını anlayabilmek için ivedi olarak rahim filmine ihtiyaç duyarsa adet kanaması sırasında da rahim filmi çektirmenizi isteyebilir.  Ayrıca iki tüpü de alınmış olan kadınlarda tüplerin hangi mesafeden alındığını tespit edebilmek veya rahim boşluğunu değerlendirebilmek amacıyla ivedi hallerde adet kanaması devam ederken de rahim filmi çekilebilir.  Bu durumda filmi çekecek radyoloji uzmanı doktor bazı özel teknikler kullanacaktır. Rahim filmi ne zaman çekilir konulu tüm sorularınızda uzman görüşü almak için bizi arayabilirsiniz.

  Bakirelere Rahim Filmi Çekimi

  Rahim ağzından içeriye ilaç verebilmek için vajinaya yerleştirilen muayene aleti çok büyük olasılıkla kızlık zarının yırtılmasına sebep olacaktır. Bu nedenle rahim filmi çekilecek bakire kadınlar ve varsa eşleri konu hakkında bilgilendirilir ve yazılı onayları alınır.