Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

 • Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Kadınların cevabını aradığı sorular arasına rahim filmi nasıl çekilir gelmektedir. Rahim filmi çok eski bir radyolojik inceleme yöntemi olup çekiminde eski ve yeni pek çok teknikler kullanılabilmektedir.  Rahim filmi, üreme bozukluklarının anlaşılmasında önemli testlerdendir. Rahim filmi çekimi, her merkezin sahip olduğu donanıma ve o merkezde uygulanan tekniklere göre farklılıklar göstermektedir. Sonomed bünyesinde C Kollu dijital röntgen cihazıyla çekim yapılmaktadır. Bu cihazla çekim yapılırken rahim üzerinde ekstra müdahaleye gerek kalmadığından daha fazla tercih edilmektedir.

  simdi_ara

  Bu yazıda sizlere Sonomed Görüntüleme Merkezi’inde C kollu 2019 model, flat panel dijital DSA-röntgen cihazının avantajları, yeni nesil HSG kateterleri ve güncel tekniklerle yapılan rahim filmi çekimi ile gerektiğinde çekim sırasında yapılan tüp açma işlemi (selektif salpingografi) hakkında bilgiler verilecektir.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

  Merkezimizde yapılacak rahim filmi öncesinde hijyen açısından, mümkünse banyo yapmak dışında özel bir hazırlık istenmemektedir. Özellikle kulaktan kulağa yayılmış olan rahim filmi nasıl çekilir sorusuna verilmiş olumsuz cevaplar bu filmi çektireceklerde negatif bir düşünce uyandırmaktadır. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da uygulanan teknik ve teknolojik imkanlar süreci doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kafanızdaki tüm soru işaretleriyle ilgili olarak bizleri her zaman arayabilirsiniz.

  Randevu gün ve saatinizde Sonomed’e geldiğinizde önce sisteme kaydınız yapılacak, sonra 3. kattaki HSG bölümüne yönlendirileceksiniz.

  simdi_ara

  İlgili HSG personeli sizi bilgilendirecek, sorular sorup notlar alacak, varsa eski filminizi isteyecek, işlem için onam belgesini imzalamanızı talep edecek, sıranız geldiğinde sizi çekim odasına alacak ve uygun pozisyonda röntgen cihazının masasına yatıracaktır.

  Rahim filmi çekiminiz sadece 2 dakika kadar sürer. Genital muayeneye veya simir testine benzer. Ağrı ve kanamanız olması beklenmez. Rahim filmi görüntülerini ekranlardan izleyen uzman doktorumuz rahim ve tüplerinizin durumunu gerçek zamanlı olarak değerlendirir. Eğer tüplerinizden birisi veya ikisi birden tıkalı çıkarsa doktorumuz yapılmakta olan işleme tüp açma işlemi (selektif salpingografi) ile devam edecek, tüplerinizi açmaya çalışacaktır. Tüp açma işlemi için ek ücret ödemeniz istenmeyecektir. Tüp açma işlemi de çok özel bazı tıbbi malzemeler ile yapılabilen ve sadece 2-3 dakika süren ağrısız, özel bir tekniktir. Duruma göre, yaklaşık %70-80 arasında başarılı olmakta, tüpler açılabilmektedir (Ağır hasar nedeniyle temelli tıkalı, cerrahi olarak bağlanmış veya içerisinde sıvı birikimi olan tüplere selektif salpingografi yapılmaz).

  simdi_ara

  Rahim Filmi Çekimi için Nasıl Randevu Alınır?

  Rahim filmi çekimine gelmeden önce merkezimize telefon ederek randevu almanızı öneririz. Böylece hem sıra gelmesi için başkalarını beklemek zorunda kalmaz hem de sizin adet döngünüze göre en uygun günlerden birisi için randevu alabilirsiniz. Görüşme sırasında kadın veya erkek doktor tercihinizi bildirip istediğiniz doktor için de uygun olan bir saatte gelebilirsiniz. Merkezimizde rahim filmi randevusu sekreterler tarafından değil rahim filmi çekimi konusunda uzmanlaşmış radyoloji teknikerleri hatta bazen uzman doktorlar tarafından verilmektedir. Bu nedenle rahim filmi hakkında aklınızdaki bütün soruları sorabilir, en doğru cevapları alabilirsiniz.

  simdi_ara

  Rahim filmi çekiminden sonra neler olacak?

  Rahim filmi çekiminden sonra size aşağıya akarak geri gelen ilaç nedeniyle peçete, ıslak mendil ve hijyenik ped verilecektir. Giyinip bekleme salonuna çıkacaksınız.

  simdi_ara

  Kısa süre içerisinde filmleriniz print edilip raporunuz yazılacak ve size teslim edilecektir. Dilerseniz ve talep ederseniz merkezimizden ayrılmadan önce doktorumuz ile görüşebilir, durumunuz hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.

  İncelemeden sonra araç sürebilir, işinize dönebilir, sosyal programınıza kısıtlama olmaksızın devam edebilirsiniz.