Pelvik Renkli Doppler US


 • Pelvik renkli doppler US, genellikle alt batın bölgesiyle ilgili olarak istenebilen, pelvik içindeki organları incelemeye imkân tanıyan bir görüntüleme yöntemidir. Pelvik görüntüleme ile rahim ve yumurtalık tetkikleri yapılabiliyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Uzmanlar, bu görüntüleme esnasında hastanın mesanesinin dolu olmasının görüntülemeden daha fazla verim alındığını belirtiyor. Pelvis yani leğen kemiği içerisinde bulunan pelvik; rahim, idrar torbası, yumurtalık ve rektumu barındırıyor. Doktorlar pelvik muayene yapacağı zaman pelvik USG kullanımıyla hastanın detaylı muayenesini gerçekleştirebiliyor. Pelvik ultrasonla ilgili iki yöntem var; ilki suprapubik görüntüleme ikincisi ise transvajinal görüntülemedir. Halk arasında üstten ultrason – alttan ultrason şeklinde biliniyor. Ultrasonla Pelvis içerisinde herhangi bir yapı renkli şekilde görüntüleniyor. Doppler görüntülemede hastanın kan akımı da ölçüldüğünden daha detaylı inceleme yapılabiliyor. Yumurtalıklarda ya da rahimde herhangi bir kist, kitle, kanser hücresi olup olmadığını tespit edebilmek için kullanılan pelvik renkli doppler US, doktorun teşhisini kolaylaştırıyor.

  simdi_ara

  Pelvik Renkli Doppler US Hangi Hallerde Yapılıyor?

  • Uzman doktor, muayene ederken ya da tahlil sonuçlarını incelerken hastasının Pelvis bölgesinde herhangi bir şüpheye kapıldığında pelvik ultrason talep edebilir. Örneğin rahimde bir kitleden şüphe ediliyorsa tam teşhis için ultrasondan yararlanılır.
  • Adet gecikmesi, gebelik şüphesi yine pelvik US ile saptanabiliyor. Doktorlar dış gebelik, boş gebelik gibi farklı durumlarda da pelvik USG incelemesiyle hastayı muayene ediyor.
  • Kürtaj ya da düşük gebeliklerden sonra rahim içerisinde herhangi bir parça kalıp kalmadığını kontrol etmek amacıyla gerçekleştirilir.
  • Şiddetli kasık sancılarında yumurtalıklarda herhangi bir kist, kitle ya da miyom olup olmadığını değerlendirmek için yapılır.
  • Yumurtalık kisti şüphesinde pelvik renkli doppler USG ile hastanın kan akımı kontrol edilir.
  • Kitlelerin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu ayrımını yapabilmek için pelvik usg yapılır.

  Pelvik USG Nasıl Yapılır?

  Pelvik renkli doppler usg yapılırken eğer üstten ultrason dediğimiz yöntem kullanılacaksa hastanın işlem öncesinde bol su içmesi, mesanesinin sıkıştırılması istenir. Transvajinal yani alttan ultrasonda ise tam aksine hastadan idrarını yapması istenir. Bu ultrasonda hastanın aç ya da tok olması fark etmiyor. Regl dönemindeyken de görüntüleme yapılabiliyor. Pelvik ultrason 15 ila 30 dakika arasında değişiyor. İşlem sonrasında sonuçlar rapor haline getiriliyor.

  randevu_al