Paranazal Sinüs BT

 • Paranazal Sinüs BT

  Genellikle sinüzit tedavilerinde ilaç tedavilerine rağmen sonuç alınamadığında ameliyat öncesi Paranazal sinüs BT çekimi gerçekleştirilir. Kronik sinüzit sorunu yaşayanlara öncelikle ilaçlı tedavi, tedavinin sonuç vermemesi halinde ise sinüs bilgisayarlı tomografi akabinde ameliyat uygulanır. Bu görüntüleme sonucunda eğer patoloji saptanmışsa, ameliyat kaçınılmaz hale gelir. Sinüs sorunları, solunum ve sindirim kanallarında tümör oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Bu nedenle tanı koymak, tedaviyi şekillendirmek için çok önemli bir adımı oluşturuyor. Uzman hekimler, tanıyı kesinleştirmek amacıyla Paranazal sinüs BT talep ederek tedavi için sonuçları değerlendirebiliyor.

  simdi_ara

  Hangi Hallerde Paranazal Sinüs BT Çekilir?

  Bu bölgede yapılan tomografi, hastaların yüz bölgesinde oluşan sinüs problemlerinin ayrıntılı görüntülenmesini sağlıyor. Sinüs BT çekilen haller genel çerçevede şöyle;Sinüzit şikayetlerinin çok yönlü değerlendirilmesinde,

  İlaçlı tedavinin işe yaramadığı sinüzit vakalarında,

  Burun bölgesinde doğuma bağlı bozuklukların ayrıntılı incelenmesinde,

  Sinüzit ameliyatı öncesinde bölgenin anatomik incelenmesinde Paranazal sinüs tomografisi kullanılır.

  Paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi çekiminde hasta cihaz yatağına yatar. Bu hareketli yatak hastayı simit şeklindeki önü ve arkası tamamen açık bir çember olan tomografi cihazının içine doğru götürür. Hasta sedyeye sırt üstü uzanır ve yüz bölgesinin taranması için hareketsiz bekler. Tomografi cihazıyla saniyeler süren bir çekimin ardından sinüs BT taraması gerçekleştirilir.

  simdi_ara

  Sinüs BT ile İlgili Merak Edilenler

  Bu tetkik bir tomografi tetkiki olduğundan x ışınları kullanılmaktadır. Bu nedenle hastadan mutlaka uzman bir hekim tarafından talep edilmesi gerekmektedir. Hastaların mutlaka bir istek kağıdıyla başvurmaları gerekir.

  Paranazal sinüs görüntülemesi için hastaların önceden bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Yüz bölgesi esas alınacağından kıyafetle ilgili bir hazırlık gerekmez. Ancak tüm tıbbi görüntülemelerde olduğu gibi hastanın üzerinde metal ya da manyetik hiçbir nesne bulundurmaması gerekir.

  Hastalar ilaç kullanıyorsa görüntüleme yapılacağı gün ilaçlarını kullanmaya devam edebilir. Fakat bu konuda doktoru ve radyoloji ekibini önceden bilgilendirmek gerekmektedir.

  Özel bir sağlık problemi bulunuyorsa önceden radyoloji ekibi ve doktor bilgilendirilmelidir.

  Eğer daha önce Paranazal sinüs BT çekimi gerçekleştirilmişse ya da sinüs bölgesiyle ilgili bir ameliyat, tedavi vb uygulanmışsa ilgili dosya ve bilgi doktora sunulmalıdır.