Panoramik Röntgen Çekimi

 • Panoramik Röntgen Çekimi

  Panoramik röntgen, tüm ağzın görüntüsünü elde etmek için düşük dozda x ışını kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Bu röntgen, dişçilik alanında kullanılır. Genellikle diş hekimleri tarafından talep edilmektedir. Röntgen genellikle, tel tedavisi, dolgu, diş çekimi ve implant tedavileri planlanırken istenebilmektedir. Ağzın ve dişlerin tüm görüntüsünü sunan bu yöntem, tedavi sürecinde diş hekimine ve hastaya katkı sağlamaktadır.

  Panoramik Röntgen Hakkında Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Bu test için herhangi bir ön hazırlık yapılması gerekmez. Hamile olanların veya hamile olma riski taşıyanların doktorlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekir. Metal cisimler röntgenle etkileşime girerek görüntü kalitesini bozabilir. Bu nedenle bu tarz eşyaların çıkarılmasında yarar bulunmaktadır. (Yüzük, küpe gibi)

  Panoramik röntgen hakkında detaylı bilgi almak için 0216 349 51 00 numaralı telefondan Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı ile iletişim kurabilirsiniz. Sonomed 1992 yılından bu yana tıbbi görüntüleme merkezi olarak hizmetlerine uluslararası kalite standartları çerçevesinde devam etmektedir. Tecrübeli kadrosuyla istikrarlı bir şekilde yıllardır sağlıkta kalite anlayışı odağında çalışmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara

  Panoramik Röntgen Nedir?

  Panoramik radyografi olarak da bilinen panoramik röntgen, iki boyutlu bir diş röntgenidir. Bu tıbbi görüntüleme yönteminin amacı, tüm ağzın tek bir görüntüde izlenmesini sağlamaktır. Çekim sonucunda dişler, üst çene, alt çene, çevre dokular ve yapılar açık bir şekilde görüntülenebilir. Tedavi planlama sürecinde ağızın içerisinde tüm yapıların detaylı bir şekilde incelenmesi son derece önemlidir.

  Diş teli, diş çekimi, çene tedavilerinden önce röntgen çekilmesi gerekebilmektedir. Dişçiler karmaşık tedavi planlarını yapmadan önce bu görüntüleme yönteminden faydalanırlar. Bu görüntüleme yöntemi, panoramik bir açıyla ağzın ve çenenin görüntüsünü sunabildiğinden detaylı değerlendirme olanağı oluşmaktadır. Ağzın görüntüsünü iki boyutlu olarak yansıtır. Böylelikle çene kemiği ve dişler başta olmak üzere farklı yapılar detaylı bir şekilde görüntülenebilir.

  Panoramik Röntgen Neden Gerekebilir?

  Panoramik röntgen sayesinde pek çok diş ve ağız problemi ortaya çıkarılabilir. Bu tıbbi görüntüleme yöntemi, teşhis ve tedavi sürecinde önemli bir rol oynar. Görüntüleme yöntemi sayesinde ileri seviyede diş ve kemik problemleri, çene kemiği kistleri, çene tümörü ve ağız kanseri, 20 yaş dişleri, çene bozuklukları ve sinüzit gibi hastalıkların tespit edilme şansı bulunmaktadır. Daha sonra elde edilen test sonuçlarına göre en uygun tedavi planı yapılır.

  Röntgen öncesinde özel bir hazırlık yapılması gerekmez. Hastalar çekime aç veya tok karnına gelebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise hamilelik durumu mevcutsa veya böyle bir ihtimal söz konusuysa bu konuda mutlaka çekim yapılmadan doktora uyarıda bulunulmalıdır.

  randevu_al

  simdi_ara