Omuz MR Nedir? Nasıl Çekilir?

 • Omuz MR Çekimi

  Spor sakatlanmaları, düşme, darbe alma, kaza, yabancı cisim batması, hareket kısıtlılığı gibi sebepler omuz ya da omuzlarda ciddi hasara yol açmaktadır. Omuz bölgesi genel anlamda vücuttaki en tembel alanlardan kabul edilir. Olası bir darbe ya da yanlış hareket gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkan omuz sakatlanmalarında fizyolojik tespitler yapılır. Omuz MR çekimi ile hem omuz hem de çevre bölgedeki kas, doku, kemik incelemeleri yapılır. Görüntüler uzman hekim tarafından detaylı olarak incelenir. Omuz MR çekimi yaklaşık on dakika süren bir işlemdir. Hastalar, çekim süresince ağrı hissetmez, herhangi bir yan etkiyle karşılaşmaz. Tıbbi görüntüleme sistemlerinde sorunlu bölgeden net görüntü alabilmek amacıyla bazı durumlarda hastaya kontrast madde verilir. Omuz MR’ı çekilen hastalara da sorunun büyüklüğüne göre kontrast madde verilebilir. Bu madde kalıcı bir yan etkisi bulunmayan, görüntünün netleşmesini sağlayan küçük bir destek sayılır.

  simdi_ara

  Omuz MR Çekimi Nasıl Yapılır?

  Omuz MR çekiminde hastadan öncelikle üzerinde hiçbir şekilde metal (takı, kemer, aksesuar vb.) ve manyetik (kredi kartı vb.) eşya bulundurmaması gereklidir. Hasta bu eşyalardan arındıktan sonra raylı sisteme sahip olan sedyeye yatırılır ve omuz için gerekli pozisyon ayarlanır. Omuz MR çekimi süresince hastanın hiç hareket etmemesi gerektiğinden omuz ya da baş aparatı kullanılarak hastaya yardımcı olunur. Akabinde ise hastanın gözlerini kapatması istenir. Çekimin ilk dakikalarında hasta bir gürültü duyar. Yaklaşık on dakika sonra çekim tamamlanır.

  simdi_ara

  Omuz MR’ı Çekimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Omuz bölümünde meydana gelen doku, kas ya da kemik ile ilgili problemlerde sorunun kaynağını görüntüleyebilmek amacıyla omuz MR çekimi gerçekleştirilir. MR çekimi, omuzdaki sorunlu bölgeye odaklanarak yapılır. Çekim öncesinde hastanın üzerinde herhangi bir protez, çivi, platin ya da kalp pili varsa doktorunu bilgilendirmesi gereklidir. Hastanın çekim esnasında hareketsiz kalması istenir. Omzun sabit kalması için genellikle sabitleyici bir aparat kullanılır. Bölgenin net görüntülenebilmesi içinse omuz bölümünün açıkta kalması gerekir. Çekimi gerçekleştirecek olan uzman, hastanın nasıl bir pozisyonda durması gerektiğini belirtir. Omuz MR çekimi uzun sürmeyen aksine kısa süre içerisinde detaylı kesitler alınabilen bir çekim işlemidir. Bu nedenle hastalar aynı gün omuz MR’ı çektirip rutin hayatına geri dönebilir.

  simdi_ara