Obstetrik USG Nedir?


 • Obstetrik USG, gebeliğin ilk anından itibaren yapılmaya başlanan ultrasonografi incelemeleridir. Anne rahminde gelişmeye başlayan embriyo ya da fetüsün gerçek görüntülerini ses dalgalarıyla monitöre aktaran obstetrik ultrasonografi, gebelikteki rutin uygulamalardan biridir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Ülkemizdeki doğum süreçlerinde anne ve bebeğin gelişimini kontrol etmede sıklıkla obstetrik USG kullanılıyor. Öyle ki Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji Ultrason Derneği, gebelerin gebelik zamanlamalarını, fetüsün gelişimi, fetüse dair büyüme bozukluklarını belirlemek ve tüm bunların fark edilebilmesini sağlamak için gebeliğin belirli haftaları arasında obstetrik görüntüleme yapılmasını öneriyor. Obstetrik ultrason sayesinde birçok problem önceden fark ediliyor ve çözüme yönelik planlamalar yapılabiliyor. Gebeliğin erken dönemlerinde gerçekleşen ultrason, gebeliğin zamanlamasını daha iyi saptamaya yardımcı oluyor. Özellikle anormallikler daha erken fark edilerek ebeveynler bilgilendiriliyor. Anne karnında yaşanan birçok sorun yine henüz daha bebek doğmadan tedavi edilebiliyor.       

  simdi_ara

  Obstetrik USG Kullanım Amaçları

  Gebeliğin Takibi: Gebelik henüz çok erken safhalarda USG ile takip edilebiliyor.

  Düşük riski: Gebelikte kanama meydana geldiğinde fetüsün ne durumda olduğu, hayatta olup olmadığı obstetrik USG ile değerlendiriliyor. Fetüsün kalp atışları yine bu görüntülemede dinlenebiliyor. Bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi ya da hiç gelişmeyip boş kese dediğimiz duruma dönüşmesinde yine obstetrik ultrason ile teşhis konuluyor.

  Kese büyüklüğü ve fetüs gelişimi: Fetüsün gelişiminin ne evrede olduğu ve gebeliğin hangi dönemde olduğu obstetrik görüntülemeyle tespit ediliyor. Adet tarihlerini hatırlamayan anne adayları için fetal ölçümler yapılır ve fetüsün kaç haftalık olduğu saptanır. İlerleyen zamanlarda ise bebeğin kafa, bacak gibi belli ölçümleri yapılır, ağırlığı saptanarak gelişimi değerlendirilir. 

  Çoğul gebelik: Çoğul gebelikler ultrasonografi ile ortaya çıkıyor. Bebeklerin anne karnındaki pozisyonu, gelişimi, keselerin sayısı gibi birçok bilgi bu görüntülemede belirleniyor.

  Güvenli mi?

  Obstetrik USG, çok uzun yıllardır ülkemizde ve dünyada kullanılıyor. Radyasyon kullanılmadığı için bebek gelişimine ya da anneye bilinen herhangi bir zararı dokunmuyor. Obstetrik ultrasonografi, Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı bünyesinde uzman radyoloji doktorları tarafından yapılmaktadır.

  randevu_al