Neden Mamografi Çekimi Yaptırmalısınız?


 • Mamografi çekimi ülkemizde önem kazanan bir durum haline geldi. Meme kanseri istatistiklerine bakıldığında erken yaşta görülme sıklığının arttığı izleniyor. Mamografi, meme dokusunu çok yönlü görüntüleyen ve kanserli doku olup olmadığını kontrol eden bir tıbbi görüntüleme sistemidir. Uzman hekimler, şüphelendikleri ya da risk grubunda gördükleri hastalara mamografi çekimi önererek kesin tanı koyabiliyor, risk değerlendirmesi yapabiliyor. Öte yandan ise daha önce meme kanseri olan kişilerin kontrolünü, kanser tedavisi gören kişilerin kaçıncı evrede olduğunu saptamada kullanılıyor. Mamografi, günümüz modern tıp teknolojileri sayesinde son derece hızlı, basit bir prensiple gerçekleştiriliyor. Çekinen, korkan ya da farklı sebeplerle mamografi görüntülemesinden uzak duranlar özellikle 3D Tomosentez Mamografi teknolojisi ve güler yüzlü uzmanlar sayesinde mamografi çekimini tamamlıyor. İşte genel anlamda neden 3D Tomosentez Mamografi çekimine önem vermeniz gerektiğini 3 başlıkta topladık;

  simdi_ara

  Erken Teşhis Tedavi Başarısını Arttırıyor

  Meme kanserinde erken teşhis çok önemli; birçok kanser türünde erken teşhisin altı çiziliyor ancak meme kanseri gibi sinsi ilerleyen bir sağlık sorununda teşhisin zamanı ciddi önem taşıyor. 30’lu yaşlardaki genç kadınlarda dahi aile hikayesiyle veya aile hikayesi olmaksızın görülebilen meme kanseri, kısa sürede yapılan mamografi çekimi ile eğer varsa tespit edilebiliyor. Meme yapısındaki değişim, akıntı gibi belirtilerin gözlenmesi halinde mutlaka mamografi çekimi yaptırmalısınız. Bunun yanı sıra bu çekimde 3D Tomosentez teknolojisinin olduğu bir merkezin tercih edilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü bu teknoloji 3 boyutlu olarak tüm emem dokusunu kesitsel olarak inceleme imkanı sunuyor. Sonomed bu çekimde 3D Tomosentez Teknolojisiyle hizmet vermektedir.

  simdi_ara

  Hastalığın Nüksetmesi İhtimali

  Daha önce meme kanseri teşhisi konmuş ve tedavi olmuş kişilerin yıllık kontrolleri gerçekleştirilir. Bu kontroller hastalığın tekrar ortaya çıkma ihtimali ile birlikte hastanın kanser sonrası genel meme sağlığını kontrol etmek amacıyla uzman hekim tarafından mamografi çekimi ile teyit edilir.

  Yüksek Risk Grubunda Mamografi Çekimi

  Mamografi çekimi sadece belirtilerin gözlendiği ya da hastanın önlem amacıyla talep etmesi halinde uygulanmaz. Aile geçmişinde meme kanseri olan ya da farklı sebeplerden risk grubunda yer alan kişilere de mamografi çekiminin yapılması istenir. Bu sayede çoğunlukla erken teşhis konulur ve tedavi planı hazırlanarak başarı oranı yükseltilir. Erken teşhiste hastaların çoğu sadece ameliyatla kanserden kurtulabiliyor. Bu nedenle ailesinde meme kanseri olanların bu çekimi yaptırmasında fayda var.

  simdi_ara