MR Görüntüleme


 • Radyoloji uzmanlarının alanında olan MR görüntüleme cihazları ve merkezleri, birçok hastalığın teşhisinde kullanılıyor. Tahlillerin, elle muayenenin yetersiz kaldığı, iç organlara bakılması gereken hallerde MR cihazları devreye giriyor.

  simdi_ara

  MR Görüntüleme Hakkında Merak Edilenler

  MR çekimleri, aslında birçok kişi için merak konusu. Özellikle de MR çektirmeye korkanlar, bu konuda endişe edenler merak ettikleri detayları öğrendikten sonra bu konuda harekete geçebiliyorlar. İşte MR ile ilgili akılda kalan soruların yanıtları;

  MR çekimi ne kadar sürüyor?

  MR çekimi esnasında hasta cihazın hasta yatağına yatırılır ve cihazın iç bölümüne doğru ilerletilir. İşlem başlamadan önce hangi bölüme dair çekim yapılacaksa o bölgeye radyo frekans dalgaları verilir. Dalgalar neticesinde alınan bilgiler bilgisayara aktarılır ve görüntüler oluşur. Bu işlem genellikle 15 ila 45 dakika arasında gerçekleşiyor. MR çekimi yapılacak bölgeye göre süre değişkenlik gösteriyor. hastanın tüm bu işlem süresince hareketsiz kalması beklenir.

  Hangi bölgelerin MR çekimi yapılıyor?

  MR bilindiği üzere ilk dönemlerde nörolojik amaçlarla kullanılmış; beyin, omurilik, kalp, meme, eklem gibi bölgelerde kullanılmıştır. Sonraları cihazların geliştirilmesi ile birlikte diğer bölgelerde de kullanılacak hale gelmiştir. Şimdilerde MR tüm bölgelerde kullanılarak hastalıkların teşhisine yardımcı oluyor. Uzmanlar sonuçlar için MR çekimi istiyor.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  MR çekimi öncesi hazırlık gerekiyor mu?

  MR çekimi için gerekli ön hazırlıklar yapılacak emar çekiminin içeriğine göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat özellikle vucudunda manyetik alandan etkilenebilecek her türlü metal eşya veya protez bulunanların yetkililere bu konuda mutlaka bilgi vermesi gerekiyor. Doktorlar kadın hastalarda makyaj yapılmamasını isteyebiliyor. Çünkü bazı makyaj ürünlerinde demir parçacıkları bulunabiliyor. MR çektirecek hastaların üzerinde demir, metal bulunmamalıdır.

  randevu_al