Meme USG Nedir?

 • Meme USG Nedir? Nasıl Yapılır?

  Meme USG nedir sorusu meme kanseri şüphesiyle veya erken teşhis adına kontrol amaçlı muayene olacak birçok hasta tarafından soruluyor. Meme USG memenin ultrason cihazı ile görüntülenmesidir. Bu yöntem mamografiden daha farklı olarak, ultrason cihazı ile uygulanıyor.

  Uzman hekimler, USG incelemesi sayesinde hastaların yoğun meme dokusundaki kanser odaklarını tespit etme imkanına sahiptir. Meme kanserinin erken teşhisinde öneme sahip olan bu yöntem, uzmanlar tarafından kullanılıyor, memenin iç yapısı derinlemesine incelenebiliyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Meme USG Özellikleri Hakkında

  Bu teknik hakkında merak edilenler yöntemin içeriğini de açıklıyor. Meme ultrasonografinin genel özellikleri şöyledir;

  Radyasyon içermiyor: Bu yöntemi tercih edecek olanlar, radyasyon endişesi yaşamadan muayene olabilir. Bu yöntem özellikle hamileler tarafından doktorlarının yönlendirdiği durumlarda tercih edilebiliyor.

  Meme yapısı daha görüntüleniyor: Meme dokusunu ultrason yöntemi ile görüntüleyen uzmanlar, bu muayeneden daha net ve kesin bulgular topluyor. Meme içindeki dokunun sıvı mı yoksa katı mı olduğu hakkında bilgilerin belirli bir kısmında erişilebiliyor. Meme içerisindeki kistin iyi huylu veya kötü huylu olması ile ilgili olarak biyopsi yapılacaksa bu da yine ultrason eşliğinde gerçekleştiriliyor.

  simdi_ara

  Kist takibi yapılabiliyor: Meme dokusundaki kistler her zaman kötü huylu olmayabiliyor. Kistleri düzenli muayene ile kontrol etmede bu yöntem kullanılabiliyor.

  Erken tanıyı kolaylaştırıyor: Meme ultrasonografisi, yoğun meme dokusunda görüntüleme sağlıyor. Dokular net şekilde görüntülenebiliyor. Uzmanlar da yoğun meme dokusu olan kişilere mamografiye ek olarak USG öneriyor.

  Hastanın Endişelenmesine Gerek Kalmıyor: Meme kanserine dair yapılan muayenelerin bazıları psikolojik olarak hastaları ürkütebiliyor, stres yaşamalarına sebep olabiliyor. Meme ultrasonunda anında görüntüleme olduğundan uzmanlar görüntülemeyi hemen gerçekleştirerek hastalara durumu aktarabiliyor. 

  randevu_al