Meme Ultrasonu Nedir?

 • Meme Ultrasonu Hakkında Bilgiler

  Meme ultrasonu, ses dalgaları aracılığıyla meme dokusunun incelenmesini sağlayan, özel bir görüntüleme sistemidir.

  Ultrasonun cihazı ile meme dokusu üzerinde gezinilir ve memenin ne durumda olduğu monitörden görüntülenir. Bu görüntüleme esnasında memeye gönderilen ses dalgaları ile yansımalar elde edilir ve memenin içindeki doku analiz edilir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Meme ultrasonu ve mamografi birbirinden farklı yöntemlerdir. Özellikle meme dokusu yoğun olan hastalarda, uzmanlar mamografiye ek olarak ultrasonografi yönteminden de yararlanıyor. Meme kanseri teşhisinde mamografi ile birlikte ultrason muayenesi de tercih ediliyor. Ultrason ve mamografinin birlikte kullanılmasıyla kanser hücrelerine daha net bir inceleme sağlanıyor.        

  Meme Ultrasonu Nasıl Çekilir?

  Bu incelemeyi yaptıracak olanlar bu muayeneden endişe duymamalıdır. Ultrason esnasında hasta uzanır, meme üzerine özel jel sürülür ve ultrason probu meme üzerinde gezdirilir. Böylece memedeki bulgular monitöre yansır. Tüm bu işlem kısa sürmekle birlikte hastayı rahatsız etmeden yapılıyor. Meme kanserinin erken teşhis edilmesi tedaviden başarılı sonuç alınma ihtimalini de arttırmaktadır. Uzmanlar, düzenli meme kontrolü yaptırılmasını öneriyor.

  simdi_ara

  Meme Ultrasonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Bu taramayı yaptırmadan önce bilmek isteyeceğiniz bazı bilgiler şöyledir;


  Radyasyon içermiyor, bu nedenle hastalarda rahatlıkla uygulanabiliyor.


  Fiziksel muayene ya da mamografi yöntemi ile yapılan muayenede fark edilen şüpheli hallerde ek olarak tercih edilebiliyor.


  Kızarıklık, memede ağrı gibi şüpheli durumlarda pratik bir şekilde ultrason muayenesi yapılabiliyor.


  Kadınlar gibi erkeklerin de muayene olmasına fırsat tanıyor. Mamografi ile birlikte kullanılabiliyor. 


  Mamografi yaptıran ancak yoğun biçimde meme dokusu olan hastalarda ultrason ile tanı konması sağlanıyor.

  Meme ultrasonu uzman eller tarafından yapılan ve özel bir tecrübe isteyen yöntemlerin başında yer alıyor. Hastalar, bu yöntem sayesinde daha kapsamlı bir muayeneden geçiyor, doktorlar kanser odaklarını tespit etmede verimli sonuçlar alıyor. 

  randevu_al