Mamografi Nedir?


 • Mamografi nedir sorusuna kısaca meme röntgenini çeken özel bir cihazdır şeklinde cevap verilebilir. Mamografi cihazı, meme kanserini teşhis etmede kullanılmaktadır. Kadınlarda çok sık yaşanılan meme kanseri, son yıllarda ciddi bir hızla yayılmış durumda. 35 ve üzeri yaşlarda erken teşhis çok önemli olduğundan kadınların bu konuda duyarlı olması ve senede en az bir kere mamografi çektirmesi tavsiye edilmektedir. Uzman doktorlar, mamografi cihazında memeyi kapsamlı inceleme şansı buluyor. Meme kanserinin erken safhada teşhis edilmesi tedavinin kısa ve etkili olmasını sağlıyor. Mamografi elle dahi fark edilemeyecek derecede küçük değişimleri tespit etmede önemli sonuçlar veriyor.

  simdi_ara

  Mamografi Nedir Nasıl Farkındalık Yaratılır?

  Meme kanserinde erken teşhis önemini vurgulamak amacıyla her yıl kamu spotları hazırlanıyor. Meme kanseri, sinsi bir hastalık olduğundan orta yaş ve üzerindeki kadınların özel bir şikâyeti olmaksızın sadece kontrol amacıyla mamografi çektirmesi öneriliyor. Meme ucunda yara, renk değişikliği, meme ucunun içeri kaçması, göğüs damarlarının belirginleşmesi, memede portakal kabuğu dokusu görüntüsü, kızarma gibi haller göğüs kanserinin belirtileri arasında kabul ediliyor. Bazen hiçbir belirti olmaksızın kanser vücuda yerleşmiş olabiliyor.

  3D Tomosentez Mamografi Fiyat ve Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Mamografi nedir sorusuna genel olarak; meme kanserini teşhis etmede kullanulan görüntüleme tekniğidir şeklinde cevap verilebilir. Mamografinin önemi yapılan farkındalık çalışmaları nedeni ile artmış durumda. Kadınlar artık daha bilinçli hareket ediyor, senede bir kez mamografi çektiriyor. Meme kanseri aslında sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir hastalık olduğundan erkeklerin de belirtileri iyi gözlemlemesi ve şikâyetlerini uzmana bildirmesi önem taşıyor. Kadın ve erkek herkesin hayatını, sağlığını olumsuz etkileyen, tehdit eden bu kanserden korunmak ve aslında hastalığı en başından yakalayıp küçük bir operasyonla kurtulmak mümkündür. Mamografi çektirmek uzun sürmeyen bir işlem olduğundan uzmanlar ihmal edilmemesini öneriyor.

  randevu_al