Mamografi Nedir ?

 • mamografi nedir?

  Mamografi meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en yaygın olan tıbbi görüntüleme yöntemi olarak görülmektedir. Uzmanlar tarafından kadınların 40 yaşından sonra yılda bir kere mamografi çektirmeleri önerilmektedir. Böylelikle meme kanseri erken teşhis edilebilir ve erken tedaviye başlanabilir. Pek çok araştırma kanserde erken teşhis ile başlanılan tedavinin olumlu sonuçlandığını göstermektedir. Mamografi meme dokusunun tüm detaylarıyla incelenmesine izin vermektedir. Bu şekilde ilerde kitleye dönüşebilecek olan dokular da görüntüleme sırasında belirlenebilir.

  Mamografi Neden Yaptırılır?

  Mamografi teşhis yöntemi olmakla birlikte rutin kontrol yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu görüntüleme yöntemime ek olarak meme kanserinin erken teşhisi için kadınlara bazı uygulamalar önerilmektedir. Bu uygulamalardan ilki, memenin görüntüsünde bir değişiklik olup olmadığıdır. Herhangi bir değişim olduğunda en kısa sürede doktora başvurmak gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise elle muayenedir. Bu şekilde memede oluşan kitleler tespit edilebilir. Fakat detaylı ve sağlıklı bir analiz için tüm dünyada mamografi yaygın olarak tercih edilmektedir.

  3D Tomosentez Mamografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Hangi Durumlarda Yapılır?

  Meme kanseri, kadınlarda görülen en yaygın kanser türlerinden biridir. Özellikle daha önce ailesinde meme kanseri çıkan kadınların düzenli olarak kontrollerini yapmaları gerekmektedir. Kanserde erken teşhis son derece önemli olduğu için kadınların bu tetkiki yaptırması teşvik edilmektedir. Bu tetkik, özellikle bu alanda çalışmalar yapan uzman bir radyolog tarafından gerçekleştirildiğinde zorlu bir süreç değildir. Bu tıbbi görüntüleme yöntemi hem teşhis hem de önlem için yapılması gereken görüntüleme yöntemleri arasında sayılmaktadır.

  Mamografi Nasıl Çekilir?

  Bu tetkik, çekim için tasarlanmış özel bir cihazla gerçekleştirilir. Çekim sırasında meme cihaza yerleştirilir. Bu aşamada mamografiyi yaptırdığınız merkezdekş hassas tutum ve çekimi gerçekleştirecek radyoloji doktorunun önemi net bir şekilde anlaşılmaktadır. Daha sonra çekim iki farklı konumda tamamlanır. Çekim sırasında hareketsiz olarak durmak hem işlemin süresini kısaltacaktır hem de görüntünün daha net çıkmasına yardımcı olacaktır. Çekim sırasında mümkün olduğunca sakin kalmak faydalı olacaktır. Hazırlık aşamasından çekimin tamamlanmasına kadar geçen süre tetkike ve teşhise göre değişmekle birlikte genellikle 20 dakika civarında sürmektedir. Bu nedenle meme kanserinin erken teşhisi için 20 dakika ayırıp bu tetkiki yaptırmak son derece önemlidir.

  randevu_al

  simdi_ara