Mamografi Neden Çekilir?


 • Kadınlarda sık görülen bir rahatsızlık olan meme kanseri, mamografi çekimi ile tespit ediliyor. Bu nedenle mamografi neden çekilir sorusuna düzenli kontrol ve meme kanseri erken teşhisi için çekiliyor cevabı verilebilir. Mamografi erken teşhis imkanı tanıdığından 35-40 yaş üstü her kadının senede bir kez mamografi çektirmesi öneriliyor. Elbette meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de görüldüğünden erkek hastaların bu konuda bilinçlenmesi, meme kanserinin belirtilerini bilip şüphelendikleri hallerde kendilerini muayene edecek yetkinlikte olmalarının önemi vurgulanıyor. Kadın ya da erkek fark etmeksizin göğüste şekil bozuklukları, deri deformasyonu, kitle, yumru ve benzeri haller meme kanserinin işareti olarak yorumlanıyor. Bu belirtiler olmasa dahi genetik olarak veya herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın kişide meme kanseri görülebildiğinden düzenli mamografi tavsiye ediliyor.

  simdi_ara

  Mamografi Neden Çekilir? Kaç Yaşından Sonra Çekilir?

  Kaç yaşından sonra mamografi çekilmelidir?

  İlk kez mamografi çektirecek kişiler için ideal yaş oranı 40 ve üstü olarak tavsiye edilmektedir. Ancak aile geçmişinde meme kanseri bulunan kişiler için daha erken yaşlarda mamografi çektirilmesi gerekiyor. Ailede meme kanserinin olması bu hastalığa karşı riskleri yükselttiğinden erken teşhis için mutlaka senede en az bir kere uzmana gidilmesi öneriliyor.

  Göğüs silikonu mamografi çekimini etkiler mi?

  Göğüslerde silikon olması mamografi çekiminin yapılmasına engel değildir. Ancak silikon taktıran hastaların bu durumu mutlaka radyoloji uzmanına belirtmesi gerekiyor. Zira silikon mamografideki görüntüyü etkileyebiliyor. Uzmanlar böyle durumlarda çeşitli ayarlarla net görüntüler elde etmeye çalışıyor.

  3D Tomosentez Mamografi Fiyat ve Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Hamilelikte mamografi çekimi yapılır mı?

  Hamilelikte hormonların dengesi bozulduğundan ve vücutta değişimler meydana geldiğinden meme kanserine yakalanma riski vardır. Öyle ki ailesinde meme kanseri hastalığı olan kişilerin çocuk yapmadan önce mamografi çektirmesi öneriliyor. Hamilelik esnasında meme kanserinden şüphe edilmesi halinde mamografi yapılamamaktadır. Böyle durumlarda mamografi çektirilmesi zararlıdır. Mamografi yerine ultrason ve benzeri yöntemler kullanılarak hastalık olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmaktadır.

  randevu_al