Mamografi Nasıl Çekilir ?

 • mamografi nasıl çekilir?

  Kadınların genellikle sorduğu sorulardan biri mamografi nasıl çekilir olmaktadır. Mamografi kadınlar tarafından çoğunlukla endişe verici bir süreç olarak algılanmaktadır. Aslında meme kanserinin erken teşhisi için son derece gerekli bir süreçtir.

  Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu oranın yanı sıra erken teşhisle meme kanseri başlangıç aşamasındayken tedavi oranı en yüksek kanser türleri arasında da yer almaktadır. Doktorlar da erken teşhis için kadınların düzenli olarak mamografi çektirmesini önermektedir. Özellikle de 40 yaşını aşmış kadınların en az yılda bir kere mamografi çektirmesi önerilmektedir. Bu tarama yaşı her geçen gün biraz daha geriye çekildiğinden düzenli doktor kontrolleri ve bunun neticesinde mamografi çektirmek daha sağlıklı olarak görülmektedir.

  Mamografi Nasıl Çekilir?

  Mamografi nasıl çekilir sorusu çoğu kadında endişe uyandırmaktadır. Fakat işin uzmanı bir radyoloji doktoru tarafından, hassas bir yaklaşımla bu tetkik yapıldığında endişeler giderilmektedir. Çekim sırasında meme, mamografi cihazına yerleştirilir. Bu aşamada çekimi yapan doktor ve gittiğiniz kurumun size hassas ve özenli bir yaklaşım sergilemesi çok önemlidir. Sonuçlar ise doktor tarafından değerlendirilmek üzere gönderilir.

  Hazırlık aşaması dahil olmak üzere tüm süreç tetkike göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte genellikle 20-30 dakika sürmektedir. Mamografi çekimine gelmeden önce dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili olarak Sonomed Görüntüleme Merkezi randevu sonrasında detaylı bilgiler vermektedir.

  3D Tomosentez Mamografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kimler Mamografi Çektirebilir?

  Mamografi nasıl çekilir sorusunun yanı sıra kadınlar kendisinin çektirip çektirmemesi gerektiği konusunda da soru işaretleri yaşamaktadır. Doktorlar 40 yaşını aşan tüm kadınlar için düzenli olarak mamografi çekilmesini önermektedir. Yüksek risk grubunda olan kadınların ise daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek risk grubu, ailesinde daha önce meme kanseri çıkmış kişilerden oluşmaktadır. Kanser genetik faktörlere de bağlı olduğu için anne veya teyzede meme kanseri çıkan kadınların daha dikkatli olması gerekmektedir.

  Düzenli olarak mamografi çektirilmesi meme kanserinin erken teşhis edilmesi için önemlidir. Aynı zamanda rutin elle muayeneleri sırasında kitle ile karşılaşan kadınların da mamografi çektirmesi gerekmektedir. Tüm bunlar arasında kimlerin mamografi çektirmesi gerektiğine konunun uzmanı bir doktorun karar vermesi yerind olacaktır.

  randevu_al

  simdi_ara