Mamografi Kaç Yaşında Çekilmeli?

 • Mamografi Kaç Yaşında Çekilmelidir?

  Çağın en büyük sağlık problemlerinden biri olan kanser, ne yazık ki günümüzde hala ciddi ve korkulan hastalıkların başında yer alıyor. Her yıl binlerce insan kanseri yendiği gibi binlercesi hayatını kaybediyor. Doktorlar farkındalık geliştirmek için özel çalışmalar, kampanyalar düzenliyor. Meme kanseri erken teşhis yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılan mamografidir. Bu konuda kadınlar özellikle “mamografi kaç yaşında çekilmeli?” sorusunu sıklıkla sormaktadır.

  Özellikle meme kanserine yönelik çalışmalara büyük önem veriliyor. Meme kanseri, ülkemizde çok sık görülen bir kanser türüdür. Erken teşhiste başarı oranı epey yüksek iken son derece sinsi ilerleyen bu hastalığın fark edilmemesi ölümlü sonuçları çoğaltıyor.

  3D Tomosentez Mamografi Fiyat ve Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Mamografi Kaç Yaşında Çekilmeli?

  Meme kanserinde erken teşhis gerçek anlamda hayat kurtarıyor. Bu aşamada mamografi kaç yaşında çekilmeli sorusu akıllara geliyor. Amerikan Kanser Cemiyeti, şimdiye kadar mamografi çektirme yaşını 40 ile belirlemişken son yapılan düzenlemede bu yaş 45’e yükseltilmiştir. Ancak cemiyetin ve doktorların da belirttiği gibi kanser bünyeye göre farklılık gösterebiliyor. Çok genç yaşta kadınlarda da yoğun biçimde meme kanseri görülebilmektedir. Özellikle aile geçmişinde kanser olan kişilerin daha erken yaşlardan itibaren mamografi çektirmesi öneriliyor. Sağlıklı bireylerin ise yerel kaynaklara ve uzman görüşlerine de dayanılarak 40 yaşından itibaren riskleri göz önünde bulundurarak düzenli mamografi çektirmesi isteniyor.

  simdi_ara

  Meme Kanserinin Yaygın Olarak Görülen Belirtileri

  Meme kanserinde öncelikli olarak her kadının bilinçli olması, memesindeki tüm değişimleri gözle ve elle tespit etmesi bekleniyor. Bazen göğüste meydana gelen küçük bir değişim bile kanserin habercisi olabiliyor. Üstelik doktorların sıklıkla belirttiği gibi kanser sinsi ilerleyen bir hastalık olduğundan kadınların kendini tanıması, belirtileri gözden kaçırmaması ve düzenli olarak mamografi çekimlerini yaptırması gerekiyor. Peki hangi belirtiler daha sık görülüyor öne çıkanları sıralayalım;

  *Memede ya da koltuk altı bölgesinde kitle, yumru olması,

  *Meme dokusunda ekstra bir şişkinlik, pürüzlü yüzey oluşması,

  *Memenin her ikisinden ya da birinden şeffaf, kanlı sıvının gelmesi,

  *Meme ucunun içe doğru çekilmesi, çökmesi, görüntüsünün bozulması,

  *Meme dokusunda portakal kabuğuna benzer pürüzlü bir görüntünün oluşması, deride soyulma ya da kabuklanma olması,

  *Meme renginde değişim ve yaraların çıkması meme kanserinin önemli belirtileridir, ihmal edilmemelidir.

  randevu_al