Kranial MR Nedir ?


 • Kranial MR nedir sorusuna genel olarak beynin manyetik rezonans yöntemiyle görüntülenmesini sağlayan özel bir tanı yöntemi şeklinde cevap verilebilir. Bu tanı yöntemi görüntülenme aşamasında radyasyon kullanılmadığından ötürü doktorlar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. MR (Manyetik Rezonans) hastalara uygulanabilen radyasyon içermeyen bir görüntüleme sistemidir. Özel bir cihaz kullanılarak belirlenmiş olan dokuların görüntülenmesini ve detaylı incelenmesini sağlar.

  MR cihazının temel prensibi büyük mıknatıslar sayesinde elektromanyetik alan oluşturularak bu alan içerisine verilen radyo frekansları ile görüntülenmesi istenen anatomik yapılar detaylı bir şekilde görüntülenebilir hale dökülmektedir.

  MR sayesinde görüntülenecek yapıların sağlıklı ve sağlıksız olanları ayrıntısıyla ortaya çıkmaktadır. MR görüntüleme tekniği özellikle radyasyon kullanılmaması ve yumuşak dokuların detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi sebebiyle tercih edilen bir görüntüleme tekniğidir.

  Beyin MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kranial MR Nedir?

  MR, sayesinde dokularının kendisi, bu dokularda meydana gelen hasar ve hasarlardan dolayı oluşmuş hastalıklar detaylı şekilde teşhis edilebilmektedir. Ayrıca beyin dokusu içerisinde oluşabilecek olan farklı boyut ve şiddetteki kanamalarda da tomografi veya Kranial MR kullanılabilmektedir. Bu tanı yöntemi özellikle beyin tümörü ile ilişkili olan durumlarda, sinirsel hastalıklarda ve nedeni henüz bilinmeyen şiddetli baş ağrılarında doktorların genellikle başvurduğu özel görüntüleme yöntemidir.

  Kranial mr nedir sorusunun yanı sıra genellikle hangi durumlarda kullanıldığı da sorulmaktadır. Felç, beyin tümörleri,  beyin yapısının gelişiminde meydana gelen problemlerin tanısında, sinir sistemi hastalıklarında, MS hastalığında, demans hastalığında da tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kranial MR nedir sorusuna genel anlamda beynin görüntülenmesinde özel olan bir tanı türüdür şeklinde de cevap verilebilmektedir. Bazı durumlarda değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık olarak görüntüleme süresi 10 ile 20 dakika kadar sürmektedir.

  Kranial MR tomografi ile görüntülenemeyen veya bu konuda bir engel bulunan durumlarda beyin kanamasında, bu kanamanın nerede olduğunu belirlemede, kanamanın ne düzeyde yayıldığının tespit edilmesinde kullanılmakta olan bir uygulamadır.

  Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı Kranial MR konusunda uzman ve tecrübeli ekibiyle hizmet vermektedir. 1992 yılından bu yana İstanbul’da görüntüleme ve tanı merkezleri arasında önemli bir konumda bulunan Sonomed, tetkikleri uluslararası kalite standartları çerçevesinde gerçekleştirmektedir.  Kranial MR nedir sorusuna detaylı yanıtlar almak ve merak ettiklerinizi sormak için bizimle iletişime geçebilir, randevu işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara