Kranial MR Neden Çekilir?

 • Kranial MR Neden Çekilir?

  Kranial MR, en basit tanımıyla Beyin MR çekimi olarak ifade edilebilmektedir. Kranial MR neden çekilir? Beyinde şüphe edilen herhangi bir sorunu veya hastalık durumunu tespit etmek amacıyla kullanılır. Beyin bölgesine yapılan bu tetkikler, hastalığın teşhisini ortaya koymak, kafa travmalarına dair tedavi planının oluşturulmasında önemli oranda zemin hazırlar. Tıbbi görüntüleme tekniklerinden biri olan bu yöntem, radyasyon içermemesi sebebiyle beynin iç kısmının görüntülenmesi gerektiği hallerde uzmanlar tarafından sık kullanılır. Genellikle tetkik isminin çok yaygın olarak kullanılmamasının da etkisiyle kranial mr neden çekilir endişesi yaşanabilmektedir. Teknolojinin sunduğu imkanlarla MR çekimleri güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Beyin MR (Kranial MR) çekimi için Sonomed’den randevunuzu alabilirsiniz.

  simdi_ara

  Kranial MR Neden Çekilir?

  Doktorlar hangi durumlarda ya da hastalık risklerinde böyle bir tıbbi görüntüleme ister merak ediliyor. İnme, felç, MS hastalığı, demans, beyin tümörü gibi beyin rahatsızlıklarında, beyin kanamalarında, beyni zorlayan yapısal değişikliklerde ve daha sayamayacağımız çoğu risk durumunda ve problemde uzman doktorun yönlendirmesi ve isteğiyle problemin kaynağına ulaşmak ve tanı koymak amacıyla kranial mr çekilebilmektedir.

  Beyin gibi kişinin tüm hareket sistemini ve becerilerini etkileyen bir alanda net tanılar koyabilmek son derece önem taşıyor. Tıbbi görüntüleme sistemleri beynin iç yapısını kesitler halinde sunmayı başarıyor. Kranial MR neden çekilir sorusu kadar işlemin nasıl ve ne kadar sürede gerçekleştiği de merak konusu.  Teknik ve işleyiş olarak bu görüntülemenin diğer MR çekimlerinden çok ciddi farkı bulunmuyor. Hasta, bir uzman eşliğinde çekime hazırlanıyor. Görüntüleme işlemi herhangi bir farklı durum olmaması durumunda 25-30 dakika arası sürüyor.

  simdi_ara

  Kranial MR Radyasyon İçerir Mi?

  Hayır. Kranial MR radyasyon içermez. Manyetik Rezonans cihazı X ışını ile inceleme yapan bir teknolojiyle çalışmadığından; kişi MR çekimi yaptırdığında radyasyon almaz. MR cihazına girerken manyetik alan nedeniyle kişinin tüm metallerden arınması gerekmektedir.

  Beyinle ilgili rahatsızlıklarda elzem olan kranial mr çekimi için tıbbi görüntüleme merkezimizden randevu oluşturabilirsiniz. Deneyimli kadromuz ve teknolojik alt yapımız ile zaman kaybetmeden incelemenizi yaptırabilirsiniz. Randevu oluşturmak ya da bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.