Koroner BT Anjiyo Nedir?


 • Koroner BT anjiyo bilgisayarlı tomografi ile koroner anjiyografi için kullanılan bir tanımlamadır. Kalp damarlarının incelenmesinde kullanılır.

  Kalp hastalıklarının ana sebeplerinden biri de kalbe giden damarların sertleşmesi, tıkanması ya da daralmasıdır. Bu üç sorundan herhangi birinin gerçekleşmesi kalbin beslenmesini önlüyor, kalbe kan akışını kötü yönde etkiliyor. Kalp oksijen alamadığında işlevini yerine getiremiyor ve kriz geçiriyor. Bu nedenle koroner bt anjiyo önem taşımaktadır. Çünkü kalp ve damar rahatsızlığından ötürü hayatını kaybeden üç hastadan biri, kalp rahatsızlığına dair hiçbir belirti olmadan bu durum gerçekleşebiliyor.

   
  simdi_ara

  Koroner BT Anjiyo Kimlere Uygulanmalı?

  Kalp ve damar hastalıkları herkes için bir risktir. Ancak bazı kişiler için anjio yaptırmak daha elzem hale geliyor. İşte risk faktörü yüksek kişiler;

  Koroner Anjiyografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.
  • Diyabet hastaları
  • Sigara kullanıcıları
  • Obezite ve kilo sorunu yaşayanlar
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Yüksek risk grubundaki hastalar
  • Birinci derece aile yakınlarında kalp – damar rahatsızlığı olanlar
  • Aile geçmişinde bu rahatsızlıklardan ötürü hayatını kaybedenlere sahip kişiler
  • Yüksek kolesterole sahip kişiler koroner BT anjio uygulamasına öncelikli olarak tabi tutulmalıdır.

  Nasıl Uygulanır?

  Koroner BT anjio uygulaması sanıldığından daha basit bir teşhis yöntemidir. Hasta tetkik için sırt üstü uzanır. Akabinde ise toplardamara kontrast madde verilerek hastanın nefesini tutması süresinde çekim yapılır. Çekim süresi yaklaşık 7 – 10 saniyedir. Tüm işlemler ise ortalama 15 dakikada tamamlanıyor. İşlem sonrasında hasta günlük rutinine dönebiliyor.

  Uzman doktorlar, kalple ilgili yaşanan en ufak problemlerin dahi kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor, bilgisayarlı tomografi anjio yapılmasını öneriyor. Kalple ilgili sorunlar göz ardı edildikçe damarlardaki sıkıntı büyüyor ve müdahale edilemez hale gelebiliyor. Basit sorunlara zamanında müdahale edilebilmesi hayat kurtarıyor. Hareketsiz yaşam, kötü beslenme, dengesiz bir yaşam, yoğun stres koroner arter hastalıklarında artış olmasına sebep olan etkenlerden bazıları olarak sıralanabilir.

  randevu_al

  simdi_ara