Koroner Anjiyografi Nedir?


 • Koroner anjiyografi nedir sorusunun en kısa cevabı, “kalbi besleyen koroner damarların özel bir sıvı verilerek BT eşliğinde görüntülenmesi” şeklindedir. Kalp damarlarında tıkanma, daralma olup olmadığı koroner anjiyografi ile belirlenebiliyor.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  BT Koroner Anjiyografi Nedir sorusuna verilen cevaplarda sıklıkla farklı kavramlarla karıştırılsa da bu tetkik bir görüntüleme, inceleme yöntemidir. Hastaya verilen özel ilaç damarların net görünmesine ve değerlendirilmesine fırsat tanıyor. Hasta uyanıkken yapılan işlem, koldan verilen kontrast sıvı ve bilgisayarlı tomografi eşliğinde gerçekleştiriliyor. Koroner anjiyografi yaklaşık 5-10 dakika kadar sürüyor.

  simdi_ara

  Koroner Anjiyografi Neden, Hangi Durumlarda Yapılır?

  Koroner anjiyografi daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerde, risk grubunda olanlarda, göğüs ağrısı çekenlerde, daha önce koroner arter ameliyatı olan ve tekrarlayan göğüs ağrısı yaşayanlarda, kalp ameliyatı olacak kişilerde, kalp ritmiyle ilgili ciddi sorun yaşayanlarda ve kalp spazmı şikâyeti olan kişilerde uygulanıyor.