Koroner Anjiyografi

 • Koroner Anjiyografi

  Koroner anjiyografi işlemi, kalbi besleyen kalp damarların özel bir cihazla görüntülenmesi işlemidir. Koroner damarları kontrast sıvı ile damarlar net görünür hale getirilir. Koroner anjiyografinin temel amacı kalbi besleyen damarlarda tıkanma ya da daralma olup olmadığını tespit etmektir. İşlem, genellikle koldan açılan damar yolundan verilen kontrast sıvı ve bilgisayarlı tomografi ile gerçekleştirilir. Koroner anjiyografi ortalama 1 dakika süren bir işlemdir. Tomografi cihazında geçirilen süre daha kısadır. 15-20 saniye aralığında değişmektedir. Bu süre işlemin içeriğine ve hastanın koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genellikle bu tetkik kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

  simdi_ara

  Koroner Anjiyografi İşleminden Önce

  Koroner anjiyografi öncesinde hastanın tıbbi geçmişiyle ilgili bilgiler istenir. Bunun yanında bu işlem kontrast madde verilerek yapıldığından; hastanın alerji geçmişi de önem taşımaktadır. Uzmanlar tarafından hastanın alerji geçmişi detaylı olarak hastaya sorulur. Tetkik öncesinde gerekli bilgilendirmeler yapılır. Genellikle hastalar bir kardiyoloji hekimi tarafından bu işleme yönlendirilir. Bu nedenle tetkik sonucunda elde edilen görüntüleri ve raporu yine kardiyoloji uzmanı detaylı olarak değerlendirir. Sonomed Görüntüleme Merkezi bünyesinde radyoloji uzmanları detaylı raporu hastaya teslim ettikten sonra hasta bu raporu kardiyoloji hekimi ile paylaşabilir.

  simdi_ara

  Koroner Anjiyografi Çekimi Nasıl Yapılır?

  Hastanın tıbbi geçmişi öğrenildikten sonra uzmanlar gerekli talimatları vererek hastayı hazırlık aşamasına alırlar. Bu aşamada hasta üzerindeki metal eşyaları çıkartır. Alerjik bir reaksiyonu olmaması durumunda damar yolundan kontrast madde enjekte edilir. Bilgisayarlı tomografi cihazıyla tetkik gerçekleştirilir. Bu esnada uzmanlar hastadan bir kaç defa kısa süreli nefes tutmasını isteyebilir.

  simdi_ara

  Tetkik Sonrası Günlük Yaşam

  Bu tetkik sonrasında hastalar normal gündelik rutinine dönebilir. Alınan kontrast madde dolayısıyla gündelik hayata dönüşte uzmanlarımız tarafından kendilerine öneriler yapılır. Bu önerilere uyulduğu takdirde hastanın gündelik yaşama dönüşü kolaylaşır. Herhangi bir alerjik reaksiyon olmaması durumunda hastaların tetkik sonrasında yatış yapması gerekmez. Bu nedenle son yıllarda koroner bt anjiyografi hekimler tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi bu tetkikte uzun yıllardır hizmet vermektedir. Özellikle kalp ve damar hastalıklarının erken teşhisinde bu tetkik büyük önem taşımaktadır. Bizi arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  simdi_ara