Koldan Anjiyo Nedir?

 • koldan-anjiyo

  Anjiyo genellikle koldan anjiyo ve kasıktan anjiyo olmak üzere iki şekilde değerlendirilebilmektedir. Koldan anjiyo bir görüntüleme yöntemi olmakla beraber Bilgisayarlı Tomografi ile Koroner Anjiyografi olarak adlandırılmaktadır. Koldan yapılan anjiyo, kan damarlarında meydana tıkanıklık ve kireçlenme gibi durumların tespit edilmesine yardımcı olur. Koldan anjiyo, genellikle kalple ilgili damarların izlenmesi için yapılmaktadır. Bilek bölgesinden veya dirsek bölgesinden verilen kontrast boyar madde ve bilgisayarlı tomografi eşliğinde koldan anjiyo yapılabilir.

  Koldan Anjiyo Nedir? Ne Kadar Sürer?

  Bu tetkik dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle kasıktan yapılan uygulamadan çok farklıdır. Görüntüleme işlemenin tamamlanması yaklaşık 10 dakika içerisinde gerçekleşir. Bu süreye hastanın hazırlanması dahil değildir. Aynı zamanda tetkik sonrası süreler de hariç tutulmuştur. Kontrast maddenin atardamara verilmesiyle ve kalp damarlarının incelenmesi sağlanır. Bu görüntüleme işlemi genetik olarak kalp hastalıklarına yatkınlığı olan hastalar tarafından kontrol amaçlı olarak çok yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Neden Yapılır?

  Temel amaç, kalp damarlarında meydana gelen tıkanıklık veya kireçlenmenin belirlenmesidir. Uygulama yöntemi olarak ise kasıktan anjiyoya göre daha zahmetsiz bir süreçtir. sanal anjiyo olarak da bilinen bu yöntem bir görüntüleme tetkikidir. Bu nedenle stent gibi uygulamaların yapılması mümkün değildir. Atardamardan enjekte edilen kontrast madde sayesinde kalp damarlarında meydana gelen tıkanmalar açık bir şekilde görünmektedir. Bu tıbbi görüntüleme yöntemi göğüs sıkışması veya efor sarf edince yorgunluk hisseden hastalar da dahil olmak üzere risk grubunda bulunan bütün hastalarda uygulanabilmektedir.

  Kasıktan uygulanan anjiyonun aksine kum torbası konulması gerekmemektedir. Uygulanacak anjiyo yönteminin seçimi hastanın yaşına, kilosuna ve diğer koşullara bağlıdır. Sigara içenler, kalp rahatsızlıkları olanlar, ailesinde kalp hastalıkları bulunanlar, genetik yatkınlığı olanlar, kendini bu konuda tedirgin hissedenler genellikle koldan anjiyo yaptırmak üzere Sonomed’e başvurabilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara