Kemik Taraması


 • Kemik taraması önemli tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Kemik kanserinin tespitinde sıklıkla kullanılan bu yöntem aynı zamanda kemiğe sıçramış kanser dokularını da tespit edebilir. Kanserin erken teşhisi açısından önemli bir yere sahip olan tarama, kemik ölçümünden farklıdır. Kemik ölçümünde kemik yoğunluğuna bakılırken tarama testinde kemikteki yapı değişiklikleri ve kanserli dokular tespit edilir.

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde 3D Volümetrik Kemik Dansitometrisi QCT Pro teknolojisiyle gerçekleştirilmektedir. QCT Pro klasik anlamdaki kemik dansitometrisi yapılan DEXA cihazlardan daha farklı bir teknolojiye sahiptir.

  Osteoporoz Kaynaklı Kırıkların yaklaşık %55’i DEXA Sistemlerle Tespit Edilememektedir. Bu Nedenle Doğru Teşhis için QCT Tercih Edilmektedir.

  Tedavinin mümkün olan en kısa sürede başlaması için hastalık durumunun erken teşhis edilmesi önemlidir. Genellikle bu tarama, vücudundaki bir organda kanser olan veya risk taşıyan kişilere yapılabilmektedir. Bu gibi bir durumda kanserin seyrini yakından takip etmek adına bu tıbbi görüntüleme yönteminden faydalanılır. Konu hakkında Sonomed Tıbbi görüntüleme Merkezi ile iletişim kurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  Kemik Taraması Nasıl Yapılır?

  Nükleer tıp testleri arasında yer alan kemik taraması, düşük dozda radyoaktif maddenin vücuda enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Damar yolundan enjekte edilen madde, kanserli hücrelerin belirlenmesinde kullanılabilmektedir. Bu şekilde kanserli dokular doktorlar tarafından tespit edilip izlenebilir.

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Hakkında Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Tüm vücudu tarayan test, kanserli dokuların tespit edilmesini sağlar. Sonuçlarda eğer kanserli doku tespit edilirse bir sonraki aşamaya geçilir. Bu durumda ise hastalığın seviyesini belirlemek için ek testler gerçekleştirilebilir. Testlerin planlanması doktor tarafından yapılmalıdır.

  QCT Kemik Ölçümü Tarama Özellikleri Nelerdir?

  QCT çekimi, yaklaşık olarak 2 dakika sürmektedir. DEXA cihazlarda bu süre yaklaşık olarak 25 dakikadır.

  QCT çekimi sırasında vertebra ve femur, osteopeni ya da osteoporoz teşhisi için taranır.

  QCT, Amerika Radyoloji Derneği (ACR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onayını almış, güvenilir bir BMD ölçüm sistemidir.

  QCT, günümüzde Ulusal Osteoporoz Derneği’nin (NOF) seçmiş olduğu kemik ölçüm sistemleri içerisinde güvenilir ve efektif 3 kemik yoğunluğu ölçüm sisteminden birisidir.

  Kemik Taraması Aşamaları

  Kemik taraması ölçümünden önce ek bir hazırlık gerekmez. Sadece vücuda radyoaktif madde enjekte edileceği için randevudan yarım saat önce gelinmesi önerilir. Madde enjeksiyonu olacağından dolayı alerjisi olanların doktora önceden bilgi vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli ilaç kullananların kullandıkları ilacı belirtmeleri önemlidir.

  Test yaklaşık 1 saat sürer. Test yapılırken tüm vücut taranır ve hastanın mümkün olduğu kadar hareketsiz kalması istenir. Hareketsiz kalmak net görüntü için önemlidir. Çekim yapıldıktan sonra enjekte edilen maddenin vücut dışına atılması gerekir. Maddeyi vücuttan atarken bol miktarda su içilmesi önerilir. Maddenin atılımı idrar yoluyla sağlanır. Tüm bu hazırlıklar ve işlemler mutlaka doktor kontrolünde ve gözetiminde yapılması gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için Sonomed ile iletişim kurabilirsiniz.

  Kemik Yoğunluğu Ölçümü ve Kemik Erimesi ile ilgili bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara