Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

 • Kemik Yoğunluğu Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Kemik erimesi pek çok insanı etkileyen en önemli hastalıklardan biridir. Yaşla birlikte kemik dokusundaki mineral seviyelerinin azalması bu hastalığı tetiklemektedir. Kemik erimesinin teşhisinde kullanılan kemik yoğunluğu ölçümü, erken teşhis için oldukça önemlidir. Fakat birçok insan ölçümün nasıl yapılacağını bilmez. İnsanlar sıklıkla kemik ölçümü nasıl yapılır sorusunu sorar. Aslında kemik ölçümü röntgen çektirmeye benzer bir işlemdir.

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde 3D Volümetrik Kemik Dansitometrisi QCT Pro teknolojisiyle gerçekleştirilmektedir.

  QCT Pro klasik anlamdaki kemik dansitometrisi yapılan DEXA cihazlardan daha farklı bir teknolojiye sahiptir.

  Osteoporoz Kaynaklı Kırıkların yaklaşık %55’i DEXA Sistemlerle Tespit Edilememektedir. Bu Nedenle Doğru Teşhis için QCT Tercih Edilmektedir.

  randevu_al

  simdi_ara

  QCT Kemik Ölçümü Tarama Özellikleri Nelerdir?

  QCT çekimi, yaklaşık olarak 2 dakika sürmektedir. DEXA cihazlarda bu süre yaklaşık olarak 25 dakikadır.

  QCT çekimi sırasında vertebra ve femur, osteopeni ya da osteoporoz teşhisi için taranır.

  QCT, Amerika Radyoloji Derneği (ACR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onayını almış, güvenilir bir BMD ölçüm sistemidir.

  QCT, günümüzde Ulusal Osteoporoz Derneği’nin (NOF) seçmiş olduğu kemik ölçüm sistemleri içerisinde güvenilir ve efektif 3 kemik yoğunluğu ölçüm sisteminden birisidir.

  Kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik erimesi ciddi bir sorun oluşturur. İleri seviyedeki kemik erimesi kalça kırıklarına neden olabilir. İleri yaşlarda kalça kırıkları yüksek ölüm riski oluşturmaktadır. Kalça kırıkları, kan pıhtısı oluşumuna neden olabilir. Bu da ölüme yol açabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda 50 yaşın üzerindeki kemik erimesi büyük riskler taşımaktadır. Sağlığımızı korumak adına ilerleyen yaşlarda kemik ölçümü yaptırarak kemik erimesi seviyelerinin belirlenmesi önemlidir.

  Kemik Ölçümü Neden Önemli?

  Kemik yoğunluğu ölçümü aslında kemik mineral ölçümüdür. Bu test sırasında kemik dokusundaki mineral yoğunluğuna bakılır. Kemik erimesi olduğu zaman doku sünger gibi delikli bir hal alır. Sünger gibi görünen doku ise kırılmaya ve çatlamaya meyillidir. Kırıklar ve çatlarlar, ilerleyen yaşlarda oldukça risklidir ve tedavileri zordur.

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Kemik erimesinin tespit edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle 50 yaş üstündekiler başta olmak üzere menopoz sonrası tüm kadınlar yılda en az bir kere bu testi gerçekleştirmelidir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla riske sahiptir. Bu nedenle kemik erimesi ve ilişkili hastalıklar kadınlarda daha sık görülmektedir.

  Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Kemik ölçümü nasıl yapılır sorusu konuyu araştıranların en sık sorduğu sorulardan biridir. Ölçüm aslında röntgen çekimine benzer bir şekilde yapılmaktadır. Bazı durumlarda bel kemiği çekimi de yapılabilir. Hangi kemiğin çekileceğinin kararını doktor vermektedir. Kalça kemiği de bel kemiği de kemik erimesi için belirleyici doğruluğa sahip sonuçlar üretmektedir.

  Çekim öncesinde ek bir hazırlığa gerek yoktur. Test sırasında hastaların metal eşyalarını çıkarılması, görüntünün daha belirgin olmasını sağlamaktadır. Böylece çekimin tekrar edilmesine gerek kalmadan tamamlanması sağlanmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara

  Kemik Erimesi ve Osteoporoz Hakkında Detaylı Bilgiler için Türkiye Osteoporoz Derneği Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz: http://www.osteoporoz.org.tr/