Kemik Dansitometri Nedir?

 • Kemik Dansitometri Nedir?

  Kemik erimesi Türkiye’de ve daha pek çok ülkede görülen en yaygın hastalıklardan biridir. Genellikle kadınlarda daha yoğun bir şekilde görülen bu hastalık, genetik faktörler ve yaşam tarzından etkilenmektedir. Kemik erimesi erken aşamalarda tespit edilirse gerekli tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir. Teşhis aşamasında ise kemik dansitometri gerçekleştirilir. Bu aslında kemik yoğunluğu ölçümü ya da kemik ölçümü olarak da bilinmektedir.

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Nedir?

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde 3D Volümetrik Kemik Dansitometrisi QCT Pro teknolojisiyle gerçekleştirilmektedir. QCT Pro klasik anlamdaki kemik dansitometrisi yapılan DEXA cihazlardan daha farklı bir teknolojiye sahiptir.

  Osteoporoz Kaynaklı Kırıkların yaklaşık %55’i DEXA Sistemlerle Tespit Edilememektedir. Bu Nedenle Doğru Teşhis için QCT Tercih Edilmektedir.

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili bilgilendirmeyi okudum. Belirtilen kapsamda verilerimin işlenmesini kabul ediyorum.
  Ticari İletişim Aydınlatma Metni doğrultusunda, tarafıma tanıtım, bilgilendirme, pazarlama amacıyla ticari elektronik ileti gönderilmesini kabul ediyorum.

  Kemik dansitometri, kemik yoğunluğunun ölçülmesi için kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemlerinden biridir. Görüntüleme yöntemi olarak, radyografiden faydalanılmaktadır. Yani röntgende olduğu gibi X ışınları kullanılarak çekim gerçekleştirilir. Fakat röntgenden farklı olan DXA ya da DEXA olarak bilinen bir cihaz kullanılır. İkili enerji x ışını emme ölçümü olarak bu yöntem, kemiklerde mineral yoğunluğunu belirler.

  Kemik Dansitometri Nerelerde Kullanılır?

  Yaygın olarak olarak bilinen kemik dansitometri kemik mineral yoğunluğunun ölçülmesinde kullanılır. Yani bu tıbbi görüntüleme yönteminden, kemik erimesinin tespit edilmesinde yararlanılmaktadır. Aynı zamanda düşük yoğunluk durumlarında kemiklerde meydana gelebilecek olası çatlak ve kırılmalar için önlemler alınabilir. Dansitometri sonuçları, kemiklerin kırılmaya ne kadar eğilimli olduğunu gösterir. Kemikler kırılmadan önlem alınması, zorlu ve ağrılı tedavi ve iyileşme süreçlerinden kaçınmaya yardımcı olur.

  randevu_al

  simdi_ara

  Bu ölçüm risk grubunda olan ve özellikle 50 yaşın üzerindekilerde daha da önem kazanmaktadır. Osteoporoz neticesinde 50 yaşın üzerinde yaşanacak kemik kırıklarında hayati riskler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sigara kullananlar, aktif olmayan bir hayata sahip olanlar ve düşük kalsiyum alımı olanlar yüksek risk gurubu içerisinde yer almaktadır.

  QCT Tarama Özellikleri Nelerdir?

  QCT çekimi, yaklaşık olarak 2 dakika sürmektedir. DEXA cihazlarda bu süre yaklaşık olarak 25 dakikadır.

  QCT çekimi sırasında vertebra ve femur, osteopeni ya da osteoporoz teşhisi için taranır.

  QCT, Amerika Radyoloji Derneği (ACR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onayını almış, güvenilir bir BMD ölçüm sistemidir.

  QCT, günümüzde Ulusal Osteoporoz Derneği’nin (NOF) seçmiş olduğu kemik ölçüm sistemleri içerisinde güvenilir ve efektif 3 kemik yoğunluğu ölçüm sisteminden birisidir.

  Kemik Dansitometri Nasıl Yaptırabilirsiniz?

  Tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alan kemik ölçümü Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı bünyesinde yapılabilmektedir. 26 Yıllık sağlık sektörü ve görüntüleme merkezi tecrübesiyle Sonomed, kemik yoğunluğu ölçümü tetkikini gerçekleştirmektedir. Bu tarz tetkiklerde görüntünün net bir şekilde analiz edilebiliyor olması ve rapor aşaması önem taşımaktadır. Bu nedenle Sonomed uzman kadrosuyla senelerdir hizmetlerine devam etmektedir.

  Röntgen çekimine benzerlik gösteren dansitometri yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Hastalar çekim sonrasında raporlarını gerek dijital ortamda gerekse basılı ortamda doktorlarına gösterebilirler. Sonomed ile iletişim kurarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara